szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Christie’s London: aukcja Grafiki Nowoczesnej i Współczesnej

16.08.2013

Aukcje, Świat

Christie’s London ogłosił aukcję Grafiki Współczesnej i Nowoczesnej, w  środę, dnia 18 września 2013 roku. Dom aukcyjny prezentuje szereg prac wykonanych przez czołowych grafików, w tym Ericha Heckel, Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola i Giorgio Morandi. Oferta sprzedaży zawiera 203 prace, których łączną wartość Christie’s szacuje na około 4 miliony funtów.

Erich Heckel, Stehendes Kind, źródło: erich-heckel-nachlass.de

Erich Heckel, Stehendes Kind, 1910, źródło: erich-heckel-nachlass.de

Licytacje grafiki kontynuowane będą w Christie’s South Kensington w czwartek 19 września w trakcie sprzedaży wydruków oraz multiplikacji, wśród których pojawią się ważne prace wybitnego grafika RB Kitaja, pochodzące z The Tony Reichardt Collection. Aukcja nowoczesnej i współczesnej grafiki skupia się przede wszystkim na sprzedaży prac grupy reprezentującej Niemiecki Ekspresjonizm, należących do kolekcji prywatnych. Prawdziwą ikoną tego okresu jest „Stehendes Kind” Ericha Heckela , datowany na 1910-1911 rok, warty według szacunków domu aukcyjnego od 100 tysięcy do 150 tysięcy funtów. Jak mówi szef działu grafiki King Street – Tim Schmeler – jest to wyjątkowy obraz, który w 1911 roku wywołał szok wśród publiczności, zarówno w odniesieniu do przedstawienia nagości, jak i samej siły wizualnej pracy. Ukazana scena jest sprowadzona do niezbędnego minimum, a sam proces powstawania grafiki także był uproszczony: Heckel wykonał drzeworyt z jednego bloku podzielonego na trzy części, które następnie, każdą osobno, pokrył tuszem w kolorze czarnym, zielonym i czerwonym. Poszczególne części zostały ponownie zmontowane i grafika powstała poprzez jednokrotne odbicie drzeworytu. W wyniku powstał obraz skondensowany, o uproszczonych formach  i intensywnych kontrastach czerni i bieli, czerwieni i zieleni. W 1911 roku konsternację społeczeństwa spowodowała także grafika Karla Schmidt-Rottluffa ukazująca akt kobiety. „Modell” według szacunków Christie’s może osiągnąć cenę od 250 tysięcy do 350 tysięcy funtów. W ofercie domu aukcyjnego znajdują się także dwie grafiki Ernsta Ludwiga Kirchnera, artysty związanego z Die Brücke: „Fϋnf Kokotten” ukazujaca berlińską sceną uliczną, z około 1914 roku, warta szacunkowo  150 – 200 tysięcy funtów, a także jedna z najpopularniejszych grafik artysty „Blonder Maler Stirner”, z około 1919 roku, według szacunków warta od 200 tysięcy do 300 tysięcy funtów. Oferowane wrażenie jest wyjątkowa wrażenie pierwszego państwa – w sumie tylko osiem przykładów temat są znane.

Po niedawnym sukcesie Old Master & Contemporary w marcu 2013 roku i rekordzie cenowym prac Muncha, kolejne jego grafiki pojawią się na wrześniowej aukcji – dwie akwatinty „Standing Nude” (szacunkowo 220 tysięcy – 280 tysięcy funtów) oraz „Nude Standing” (szacunkowo 300 tysięcy – 500 tysięcy funtów). Inne spojrzenie na grafikę oferują dwa zbiory prac przedstawicieli sztuki nowoczesnej: samouka, mistrza rytownictwa Giorgia Morandiego oraz chińskiego emigranta Zao Wou-ki. Christie’s wartość ich prac szacuje na około 20 tysięcy – 30 tysięcy funtów.  Współczesna część oferty sprzedaży to komplet portretów Andy’ego Warhola, począwszy od serii dziesięciu portretów Micka Jaggera, z około 1975 r. (200 tysięcy – 300 tysięcy funtów), czterech wariantach przedstawień Mohammeda Ali (50 tysięcy – 70 tysięcy funtów) kończąc na czterech wariantach kolorystycznych królowej Suazi Ntombi Twala (10 tysięcy – 15 tysięcy funtów). Sprzedaż w Christie’s obejmuje również bogaty wybór grafiki niemieckiego ekspresjonizmu, w tym dzieł Ericha Heckela, Maxa Pechsteina, George’a Grosza i Emila Nolde. Powojenna i współczesna część sprzedaży zawiera grupę multiplikacja Claesa Oldenburga, znanego z nowej adaptacji przedmiotów użytku codziennego. Wykonane przez niego obiekty warte są od 3 tysięcy do 5 tysięcy funtów.

Oprac. Dorota Grottger

fot. (góra) Ernst Ludwig Kirchner, Fünf Kokotten, 1914, źródło: christies.com

Portal RynekiSztuka.pl
LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.