szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Splash – inna strona komiksu

05.09.2013

Magazyn

Splash to pierwsza strona komiksu, zapowiadająca świat wyobrażony w słowie i rysunku, obiecująca spełnienie ukrytych pragnień. Splash to prawdziwe arché komiksu – źródło, które staje się zasadą rządzącą jego poetyką. Splash to onomatopeja brutalnego i nieoczekiwanego wejścia w całkiem nową przestrzeń, odgłos eksplozji, która nigdy nie jest totalna demolką, lecz zwiastunem nowego życia, nie niszczy tego, co napotyka na swej drodze, lecz rozpływa się wszędzie wokół.

Splash - inna strona komiksu

Splash – inna strona komiksu

Pierwsza strona komiksu to zarazem inna strona komiksu, to sztuka w czystej postaci – rysunku, słowa, koloru, typografii, notatek, uwag, poprawek, wejście w sam środek myśli i zdarzeń. Prawdziwe wyzwanie dla artysty, który pragnie zapisać w języku plastyki całą opowieść jednocześnie pozostawiając ją w niedopowiedzeniu, w suspensie, i robi to na tej jednej stronie, ale i jakby szeptem na stronie, zdradzając przy tym to, co zdarzy się niebawem.

W kinach triumfy święcą dziś superbohaterowie – Batman, Superman, Ironman, Thor… Coraz częściej motywy znane ze stron komiksów zaczynają przenikać do innych dziedzin sztuki. Zainteresowanie oryginalnymi planszami komiksowymi (rysunkami ołówkiem, w tuszu i technikach malarskich) uwidacznia się w środowisku inwestorów i kolekcjonerów, w tym menadżerów z Wall Street, chcących ulokować swoje aktywa w pracach znanych mistrzów komiksowych, takich jak Jack Kirby, Frank Frazetta, Enki Bilal, Mike Mignola czy Moebius. A kwoty mówią same za siebie; w lipcu ubiegłego roku dom aukcyjny Heritage sprzedał rysunek do okładki komiksu „The Amazing Spider-Man” #328 za kwotę… 657,250$, czyli blisko 2 milionów złotych. W tym roku, na początku sierpnia, osiągnął ponad pół miliona dolarów ze sprzedaży okładki autorstwa Franka Millera do „Dark Knight Returns” #2 i łączną kwotę z trzech dni sprzedaży aukcyjnej na poziomie 7 milionów dolarów. Dodajmy, że jest to ten sam dom aukcyjny, który w listopadzie 2012 roku wystawił obraz Renoira z estymacją jedynie na poziomie 700,000$.

I oto zdarza się teraz niespotykana dotąd okazja do zobaczenia (i zakupienia!) oryginalnych prac komiksowych z czołowych amerykańskich wydawnictw: Marvel, DC Comics i innych. Na wystawie SPLASH. Inna strona komiksu, prezentowanej od 17 do 28 września 2013 roku w MiTo art.café.books w Warszawie (ul. Waryńskiego 28), zobaczymy oryginalne rysunki (ołówkiem i tuszem) będące niezwykle ciekawym, autorskim wyborem dorobku amerykańskich twórców. Wśród nich znajdziemy m.in. ikonę światowego komiksu – Supermana oraz … jego dziewczynę Loise Lane. Prace wybrane na wystawę pochodzą z kolekcji prywatnej Marka Kasperskiego (ArtKomiks.pl).

SPLASH to wejście w świat komiksu od strony sztuki.

MiTo, 17-28 września 2013
Warszawa

Artykuł sponsorowany

art_komiks_logo

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017