szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Sztuka chińska na aukcji w Polsce

10.09.2013

Aukcje, Polska

Na świecie moda na chińską sztukę trwa już od jakiegoś czasu. Światowym rekordem sztuki chińskiej jest sprzedana w 2010 r. w Sotheby’s waza typu famille rose, której cena osiągnęła 32,4 mln dolarów. W 2013 r. roku zawrotną sumę 9 mln dolarów uzyskała czerwona czarka z wzorem złożonym z liści lotosu, która ustanowiła rekord wśród porcelany z okresu Kangxi. Jednak nie tylko porcelana uzyskuje bardzo wysokie ceny. Niezwykle cenione przez kolekcjonerów są też tybetańskie thanki – przykładowo, we wrześniu 2012 r. w Christie’s tybetańska thanka datowana na XIII/XIV w. została sprzedana za 7 mln dolarów.

Świat docenia chińską sztukę

Obecne notowania sztuki azjatyckiej pokazują, iż mimo kryzysu, dzieła sztuki Dalekiego Wchodu ożywiają światowy rynek rekordowymi sumami. Zdaniem ekspertów, od ostatnich pięciu lat sztuka chińska jest najbardziej dochodowym rynkiem w świecie sztuki. Potwierdzają to również najnowsze notowania z pierwszej połowy 2013 r. sporządzone przez dom aukcyjny Christie’s, który odnotował dochód w wysokości około 3.7 miliardów dolarów za sprzedaż dzieł sztuki Państwa Środka, w czasie ostatniego półrocza. Astronomiczne ceny związane są z silną ekonomiczną pozycją Chin na arenie międzynarodowej gospodarki. Zjawisko to można tłumaczyć „patriotycznym obowiązkiem” nowego pokolenia Chińczyków. Zarówno rząd, jak i prywatni kolekcjonerzy, chcą odzyskać i pielęgnować swoje narodowe dziedzictwo, rozproszone podczas wojen i konfliktów współczesnych Chin.

Królewska tradycja

Historia kolekcjonowania sztuki orientalnej w Europie sięga XVII wieku. Gabinet chiński miał w wilanowskim pałacu król Jan III Sobieski. Później wielkim admiratorem sztuki Dalekiego Wschodu był król August II Mocny, a zgromadzona przez niego kolekcja chińskiej i japońskiej porcelany dostarczała wzorów dla wyrobów produkowanych w manufakturze w Miśni. Od początku XIX wieku chińskie gabinety i pawilony były obowiązkowym elementem arystokratycznych siedzib. Europejski wątek kolekcjonowania sztuki chińskiej jest tylko krótkim epizodem w całej jej bardzo długiej historii. Porcelanowe wyroby powstawały w Chinach już od VII wieku, zaś najświetniejszy okres w rozwoju ceramiki przypada na czasy od XIII do XVII wieku, czyli na okres dynastii Yuan (1299-1368) oraz wczesny okres dynastii Ming (1368-1644).

Sztuka chińska w Polsce

128 unikatowych obiektów sztuki Dalekiego Wschodu pochodzących z prywatnej kolekcji trafi na aukcję. Wśród nich znajdują się interesujące egzemplarze zabytkowej kamionki, m.in.: czarki w stylu Changsha z okresu dynastii Tang wydobyte z wraku morskiego Belitung cargo, zatopionego ok. 830 roku w pobliżu Indonezji. Znalezisko, zwane Skarbem Dynastii Tang, stanowi największe odkrycie wydobyte z jednego miejsca artefaktów pochodzących z IX w.

Na miłośników chińskiej sztuki czekać będą też: rzadka porcelana typu Shufu z XIII w., wyjątkowa waza z glazurą typu sang de boeuf z dynastii Qing, pogrzebowa urna Hunping z IX w. oraz porcelana Qinghua (niebieskie na białym) w stylu typowym dla okresu rządów słynnego cesarza Kangxi (1662 – 1722), kiedy to nastąpił rozkwit artystycznej ceramiki chińskiej. W ofercie aukcyjnej znajdują się też rzadkie figurki wykonane z kości słoniowej z przedstawieniami taoistycznych bóstw czy obrazujące codzienne obowiązki chińskiej ludności, a także unikalne, przynoszące szczęście amulety z jadeitu i nefrytu. Również wysokiej rangi przedmioty odlewane z brązu, kadzielnice pałacowe lub świątynne oraz zabytki sztuki buddyjskiej z Tybetu, Mongolii czy Tajlandii, m.in. cenne pozłacane posągi Buddy czy malowane thanki (zwoje o tematyce religijnej).

Aukcja Sztuki Chińskiej odbędzie się 19 września 2013 (czwartek), godz. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.