szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

„Zachód słońca w Montmajour” van Gogha od jutra w Muzeum w Amsterdamie

23.09.2013

Ciekawostki

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, które posiada największą kolekcję Van Goghów na świecie (140 płócien), będzie od 24 września wystawiać przez rok nieznany obraz artysty, który został ujawniony w muzeum 9 września.

Obraz olejny zatytułowany „Zachód słońca w Montmajour” pochodzi z 1888 roku, kulminacyjnego okresu holenderskiego mistrza. Przedstawia pejzaż kasztanowców w okolicach Arles na południu Francji.

„Odkrycie tej wielkości nigdy się nie zdarzyło w historii Muzeum Van Gogha” – cieszy się dyrektor instytucji Axel Rüger.

Dzieło było bardzo dokładnie badane, a wyniki ekspertyz potwierdziły autorstwo van Gogha. Obszerne badania przeprowadzone przez dwóch naukowców z Muzeum Van Gogha wskazuje, że jest to dzieło Mistrza.

Badania techniczne obrazu przeprowadziła konserwator Muzeum Vincenta van Gogha, Oda van Maanen we współpracy z Agencją Kultury Dziedzictwa Holandii (hol. Rijkdienst voor het Cultureel Erfgoed). Wykonano zdjęcia rentgenowskie i analizy komputerowe płótna użytego przez van Gogha, zidentyfikowano zastosowane pigmenty i przeprowadzono mikroskopowe badania różnych warstw farby. Badania te potwierdziły, że „Zachód słońca koło Montmajour” jest dziełem van Gogha.

[vsw id=”R_0X9jtHH2M” source=”youtube” width=”670″ height=”470″ autoplay=”no”]

O powstaniu obrazu wspomniał w dwóch listach, napisanych latem 1888 roku, sam van Gogh. Malarz nie był z niego zadowolony, co zresztą nie powinno dziwić, bowiem dość często narzekał na swoje prace (nie był usatysfakcjonowany chociażby słynną „Gwiaździstą nocą”).

Za pomocą badań nad literaturą i zapisów, udało się ustalić dokładną historię pochodzenia obrazu. Należał do kolekcji Theo van Gogha od 1890 roku i został sprzedany w 1901 roku. W 1908 roku obraz znalazł się w posiadaniu norweskiego przemysłowca Christiana Nicolai’a Mustada. Ten, opierając się na opinii francuskiego ambasadora w Szwecji, uznał, iż „Zachód słońca koło Montmajour” nie jest dziełem van Gogha i umieścił go na strychu. W 1991 roku spadkobiercy Mustada poprosili o zbadanie obrazu Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie. Wówczas specjaliści orzekli, że nie jest to praca van Gogha (zadanie utrudniał im fakt, że obraz nie jest podpisany). Wykorzystanie nowych technologii pozwoliło jednak po ponad 20 latach stwierdzić, iż autorem „Zachodu słońca koło Montmajour” był van Gogh.

Obraz pochodzi z jednego z najważniejszych okresów twórczości van Gogha. W tym czasie zostały namalowane inne słynne dzieła, takie jak: „Słoneczniki”, „Żółty dom” czy „Sypialnia w Arles”.

Zidentyfikowano również lokalizację przedstawionego na obrazie krajobrazu; były to okolice wzgórza Montmajour nieopodal Arles, z ruinami opactwa o tej samej nazwie. Wskazują na to dwa listy napisane przez van Gogha latem 1888 roku, które dosłownie odnoszą do tego obrazu.

Badania techniczne wykazały, że zastosowane barwniki odpowiadają tym, których van Gogh używał podczas pobytu w Arles, w tym bardzo charakterystyczne dla jego twórczości przebarwienia. Artysta użył tego samego typu płótna i podmalówki w przynajmniej jeszcze jednym swoim obrazie, Skały z dębem, znajdującym się w zbiorach Museum of Fine Arts w Houston, namalowanym w tym samym okresie i bardzo podobnym stylowo.

Pełny raport odkrycia „Zachódu słońca w Montmajour” zostanie opublikowany w październikowym wydaniu The Burlington Magazine, a także będzie dostępny w Muzeum Van Gogha w Amserdamie.

Obraz obecnie znajduje się w posiadaniu prywatnego kolekcjonera sztuki, którego tożsamości nie ujawniono. Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie oświadczyło, iż 24 września 2013, na okres roku, udostępni arcydzieło publiczności.

Źródło: tekst i foto. – vangoghmuseum.nl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.