
Wśród artystów międzynarodowej sławy można znaleźć takich, którzy do globalnego dziedzictwa wnieśli nie tylko talent, ale także silną osobowość. Nieposkromiony charakter przejawiał się między innymi w impulsywnych zabójstwach, przestępstwach na tle seksualnym, a także kradzieżach. Pogwałcenia prawa nie pozbawiły ich jednak talentu.
Caravaggio
Nie da się utworzyć zestawienia artystów o kryminalnej przeszłości bez uwzględnienia Michelangelo Merisiego na pierwszej pozycji. Przedstawiciel realizmu z przełomu XVI i XVII wieku wprawnie posługiwał się światłocieniem, który pozwalał na doskonałe odzwierciedlenie formy. Caravaggio znany był także z agresywnego usposobienia. Kłótnie i przepychanki z kelnerami, czy gorące dysputy z przeciwnikami to jedynie niektóre z przykładów uzewnętrzniania się artysty. Opinia publiczna nie była zszokowana, kiedy okazało się, że Merisi zabił człowieka podczas walki na placu. On sam uciekł do Rzymu, gdzie w poczuciu winy dawał upust swojemu geniuszowi, malując obrazy w ciemnej tonacji.
Benvenuto Cellini
Caravaggio, pomimo swej złej sławy, starał się okazać skruchę poprzez tworzenie adekwatnych do jego nastroju obrazów. Nic podobnego nie działo stało się w przypadku Celliniego, który w XVI wieku wielokrotnie dopuścił się zabójstw, lecz nigdy nie został ukarany. Za pomocą sztyletu pozbawił życia mordercę jego brata, a także swojego rywala „po fachu”. Wszystkimi występkami pochwalił się następnie w swojej autobiografii. Odpowiadanie za swoje czyny przed sądem zostało udaremnione ze względu na jego wielki talent.
Banksy
Przedstawiciel sztuki przez wielu postrzeganej jako akt wandalizmu – graffiti. Na początku swojej artystycznej działalności Banksy tworzył w przestrzeni publicznej bez wymaganych zezwoleń. Zapewne sekretem jego sukcesu było uchylanie się od złapania. Z czasem malowidła o spójnej stylistyce przykuwały coraz więcej fanów, którzy przez wiele lat nie znali tożsamości twórcy.
Egon Schiele
Artysta został aresztowany w wieku 22 lat za przestępstwo na tle seksualnym. Powodem zatrzymania Shiele były dzieła, które tworzył. W tym czasie powstawały obrazy, na których ujęte zostały nagie nastoletnie dziewczyny.
Picasso
Kubista wielokrotnie wzbudzał kontrowersje, nie koniecznie związane z jego twórczością. Na początku XX wieku artysta wszedł w posiadanie skradzionej kolekcji iberyjskich rzeźb. Dzieła wpadły w ręce Picassa poprzez awangardowego poetę Apollinaira. Kolekcja została skradziona z Luwru.
Fra Filippo Lippi
Renesansowy włoski malarz, a zarazem zakonnik karmelita uwiódł młodą zakonnicę Lukrecję Buti. Florenccy przedstawiciele wyższych klas nie byli jednak zgorszeni zaistniałą sytuacją, nawet po tym, gdy para została rodzicami córki oraz syna. Lippi był ulubieńcem najbardziej wpływowego człowieka w mieście, dzięki czemu uniknął odpowiedzialności karnej.
Carlo Crivelli
Malarz szkoły weneckiej, przedstawiciel renesansu, który tworzył dzieła o charakterze sakralnym. Obrazy artysty zdobi wiele włoskich kościołów, jemu samemu jednak daleko było od nieskazitelnego wizerunku świętego. Crivelli tworzył dla mniejszych kościołów na terenie wschodnich Włoch ze względu na to, że był persona non grata w Wenecji. Negatywne nastawienie wynikało z seksualnego epizodu artysty z żoną wpływowego mieszkańca.
Richard Dadd
Szczególnie utalentowany artysta był ofiarą choroby psychicznej, która popchnęła go do ojcobójstwa. Dadd do końca swojego życia umieszczany był zakładach karnych oraz instytucjach opieki psychiatrycznej. Podczas wielu lat odizolowania tworzył na swoich obrazach niezwykły baśniowy świat, który przez wielu uznawany jest za przejaw schizofrenii, na którą cierpiał.
Katarzyna Grzemska
fot. góra Caravaggio, „David with the Head of Goliath”; źródło: Kunsthistorisches Museum
Portal Rynek i Sztuka