szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Basquiata po raz pierwszy na aukcji

17.04.2014

Świat: aukcje

13 maja w domu aukcyjnym Christie’s na sprzedaż wystawione zostanie niedostępne dotąd dzieło Basquita. Wartość obrazu szacowana jest na ok. 30 mln dolarów.

W 1981 roku Basquiat został uznany za czołową postać sztuki undergroundowej. W tym też roku powstało wielkoformatowe dzieło utrzymane w ciepłej tonacji, przedstawiające wojownika dzierżącego w dłoniach miecz i strzały. Nietrudno doszukać się w nim inspiracji sztuką ulicy, w szczególności graffiti powstającym na ulicach Nowego Jorku.

„Untitled” było jedynym dziełem, które artysta zabrał ze sobą do swojej pierwszej pracowni. Dzięki współpracy i dobroczynności Galerii Aninna Nosei, Basquiat miał szansę zaistnieć na rynku sztuki. Jak relacjonuje jeden ze znajomych autora – miejsce do pracy dało mu poczucie stabilizacji, którego bardzo w tym okresie potrzebował.

Sam Basquiat opowiadał, iż zabranie ze sobą „Untitled” było podyktowane wewnętrznym impulsem. Wyjątkowość dzieła potwierdzają wysokie estymacje wykonane przez dom aukcyjny Christie’s.

Katarzyna Grzemska

fot. góra: Jean-Michel Basquiat; „Untitled”; źródło: Christie’s

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.