szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Nieznane prace Warhola na dyskietkach komputerowych

28.04.2014

Świat: wydarzenia

Nieznane dotąd prace Andy’ego Warhola zostały odnalezione na dyskietkach komputerowych z 1985 roku. Rysunki są wynikiem pracy w prostym edytorze graficznym na komputerze typu Commodore Amiga.

liwarhol3

Andy Warhol, Venus, 1985, źródło: The Andy Warhol Museum

Zestawienie dwunastu prac nawiązujących do ikonicznej, pop-kulturowej twórczości Warhola znajdowało się na dotąd nieprzeglądanych dyskietkach w Andy Warhol Museum w Pittsburghu. Są one rezultatem współpracy artysty  z Commodore International, która miała potwierdzić potencjał graficzny komputerów Amiga. Na podstawie porozumienia upubliczniona została tylko jedna praca – portret piosenkarki Debby Harry.

Odkrycie wymagało wiedzy i determinacji klubu komputerowego Carnegie Mellon University, którego działalność koncentruje się wokół odzyskiwania uszkodzonych, zapomnianych dzieł sztuki z przestarzałych nośników cyfrowych. Do działania zainspirował ich fragment programu telewizyjnego, gdzie Warhol portretuje modelkę przy pomocy Amigi.

Warhol zauroczony był możliwościami elektronicznych urządzeń. Niektórzy twierdzą, że to pierwszy wysokiej sławy artysta, który eksperymentował z pierwszymi edytorami graficznymi. Wśród znalezionych rysunków znajdują się interpretacje znanych obrazów oraz repliki dzieł Warhola, w tym m.in. „Narodziny Wenus” oraz „Puszka Campbell””.

Prace rekonstrukcyjne stały się przedmiotem filmu zrealizowanego przez Hillman Photography Initiative.

Katarzyna Grzemska

fot. (góra): Andy Warhol; Campbell’s; źródło: The Andy Warhol Museum)

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.