Nieznane dotąd prace Andy’ego Warhola zostały odnalezione na dyskietkach komputerowych z 1985 roku. Rysunki są wynikiem pracy w prostym edytorze graficznym na komputerze typu Commodore Amiga.
Zestawienie dwunastu prac nawiązujących do ikonicznej, pop-kulturowej twórczości Warhola znajdowało się na dotąd nieprzeglądanych dyskietkach w Andy Warhol Museum w Pittsburghu. Są one rezultatem współpracy artysty z Commodore International, która miała potwierdzić potencjał graficzny komputerów Amiga. Na podstawie porozumienia upubliczniona została tylko jedna praca – portret piosenkarki Debby Harry.
Odkrycie wymagało wiedzy i determinacji klubu komputerowego Carnegie Mellon University, którego działalność koncentruje się wokół odzyskiwania uszkodzonych, zapomnianych dzieł sztuki z przestarzałych nośników cyfrowych. Do działania zainspirował ich fragment programu telewizyjnego, gdzie Warhol portretuje modelkę przy pomocy Amigi.
Warhol zauroczony był możliwościami elektronicznych urządzeń. Niektórzy twierdzą, że to pierwszy wysokiej sławy artysta, który eksperymentował z pierwszymi edytorami graficznymi. Wśród znalezionych rysunków znajdują się interpretacje znanych obrazów oraz repliki dzieł Warhola, w tym m.in. „Narodziny Wenus” oraz „Puszka Campbell””.
Prace rekonstrukcyjne stały się przedmiotem filmu zrealizowanego przez Hillman Photography Initiative.
Katarzyna Grzemska
fot. (góra): Andy Warhol; Campbell’s; źródło: The Andy Warhol Museum)
Portal Rynek i Sztuka