szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ofiarą kradzieży znów padły włoskie dzieła sztuki

27.08.2014

Świat: wydarzenia

Nie minęły dwa tygodnie od spektakularnej kradzieży pokaźnych rozmiarów dzieła sztuki autorstwa Guercino z kościoła w Modenie, gdy z Zamku Sforzów w Mediolanie zniknęły dwa XV-wieczne portrety.

Dwa obrazy przedstawiające popiersie mężczyzn ujętych z profilu były wykonane przez anonimowego regionalnego malarza. Stanowiły własność księżnej Mediolanu i należały do stałej kolekcji wystawianej w Zamku dla zwiedzających. Ochrona budynku zwróciła uwagę, że obrazów brakuje w sobotę po południu, choć prawdopodobnie znikły stamtąd wcześniej.

„Złodzieje nie mają się z czego cieszyć”

Jak się okazuje, w miejscu, gdzie wisiały obrazy, nie było odpowiednich zabezpieczeń, o czym złodzieje musieli wcześniej wiedzieć. O braku odpowiedniego monitoringu na terenie Zamku poinformował włoską prasę dyrektorka muzeum Francesca Tasso. Wspomniała również, że złodzieje, którzy byli świetnie przygotowani do akcji, nie mają zbytnio z czego się cieszyć, ponieważ oba dzieła mają relatywnie niską wartość. Należały do serii 32 portretów, które zostały przekazane w darze do muzeum przez miasto Mediolan. Według Tasso mają szansę uzyskać maksymalnie 5 tys. euro za pojedynczy obraz.

Niepokojący jest jednak fakt, że inne – bardziej wartościowe – dzieła sztuki nie są bezpieczne w murach Zamku Sforzów. Jeżeli z taką łatwością i bez większych przeszkód złodzieje byli w stanie wynieść dwa obrazy, z pewnością pokuszą się na kolejne cenne antyki i obrazy. Dyrektorka muzeum chce wdrożyć nowy system ochrony, aby zapewnić kolekcji bezpieczeństwo. W planach jest system alarmowy i kamery monitorujące obiekt całodobowo. Zabezpieczenia będą też wprowadzone w szatni. Większe plecaki i torby mają być sprawdzane przez pracowników ochrony.

Szkoda, że dopiero po fakcie… Obecnie w poszukiwania dwóch skradzionych paneli włączyła się policja, która wszczęła śledztwo przeciw sprawcom.

Fot. Bernardo Bellotto, Castello Sforzesco di Milano, ok. 1750

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.