szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Najpotężniejsi ludzie świata sztuki

27.10.2014

Analiza rynku sztuki, Ciekawostki, Świat

Zbliżający się koniec roku to pora podsumowań, również w świecie sztuki. Dziś przedstawiamy listę najbardziej wpływowych ludzi, których działania na rzecz sztuki odbijają się szeroki echem na całym świcie.

Nicholas Serota, źródło: Tate

Nicholas Serota, źródło: Tate

Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie dyrektor najczęściej i najchętniej odwiedzanego muzeum sztuki – TateNicholas Serota. Wszystkie muzea Tate (Tate Britain, Tate Modern, Tate Liverpool i Tate St Ives) w zeszłym roku odwiedziło około 7 milionów ludzi. Nikt nie jest w stanie kwestionować poziomu artystycznego prac prezentowanych w tej prestiżowej instytucji. Obecnie galeria zaprasza na wystawy prezentujące prace takich osobistości jak: Sigmar Polke, Kazimierz Malewicz, czy William Turner. Oprócz działalności wystawienniczej szef Tate skupia się również na współpracy z zagranicznymi jednostkami promującymi sztukę, tworząc programy partnerskie. Serrota może pochwalić się globalnym zasięgiem swoich wpływów, wchodząc we współpracę m. in. z Ministerstwem Kultury w New Delhi, Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MMCA) w Seulu czy z Deutsche Bank KunstHalle w Berlinie. Stworzył także program szkoleniowy dla muzealnuków z Omanu oraz działa jako konsultant przy tworzeniu nowego kompleksu kulturalnego w Sydney.

Glenn D. Lowry. Fot. Timothy Greenfield-Sanders, źródło: MoMA

Glenn D. Lowry. Fot. Timothy Greenfield-Sanders, źródło: MoMA

Dyrektorem innej znamienitej instytucji – Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku – jest Glenn D. Lowry. Lowry piastuje urząd dyrektora tejże placówki od 1995 roku, zaczynał natomiast jako kurator sztuki. To on właśnie plasuje się na kolejnym miejscu pod względem wpływów w świecie sztuki. W tym roku na jego koncie znalazła się organizacja wystawy Henri Matisse: The Cut Outs (wspólnie ze wspomnianą wcześniej Tate), prezentująca unikatowy zbiór wycinanek francuskiego malarza oraz będącą jedną z najchętniej uczęszczanych wystaw w historii.  Lowry pracuje również nad powiększeniem przestrzeni wystawienniczych. Dzięki niemu w niedalekiej przyszłości nie trzeba będzie przekraczać progu galerii, aby zobaczyć zgromadzone na wystawach dzieła.

David Zwirner, fot. Dirk Eusterbrock

David Zwirner, fot. Dirk Eusterbrock

Kolejną osobistością jest David Zwirner, galerzysta, którego kariera w świecie sztuki rozpoczęła się wraz z organizacją pierwszych, niezwykle oryginalnych (nazywanych przez niektórych pionierskimi) wystaw sztuki. Jego galeria promowała najbardziej znanych artystów współczesnych. Lista jego partnerów zawiera takie nazwiska, jak: Luc Tuymans, Neo Rauch, Michaël Borremans, Marcel Dzama, On Kawara, Toba Khedoori, Jockum Nordström, Raymond Pettibon, Thomas Ruff, Katy Schimert, Yutaka Sone, Diana Thater i Christopher Williams. W ciągu wielu lat ekspansji dziś działa w Nowym Jorku oraz w Londynie. Jedna z nich jest tak duża, że może aspirować do miana muzeum.  Jest jednym z największych (pod względem ilości sprzedawanych prac) międzynarodowych handlarzy sztuką.

Zwirner nie jest jednak jedynym galerzystą o tak dużej sławie. Galerie Iwana Wirtha i Manueli Hauser można znaleźć w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich dwóch dekad, Hauser & Wirth gościli między innymi wystawy Christopha Büchela, Louise Bourgeoisa, Martina Creeda i Paula McCarthy’ego. Współpracują z pond 40 artystami z całego świata. Prywatnie są małżeństwem i miłośnikami sztuki.

Larry Gagosian, źródło: gagosian.com

Larry Gagosian, źródło: gagosian.com

Gogoland – taką nazwę nadano wszystkim galeriom jakie ma w posiadaniu Larry Gagosian. Jest ich jedenaście i są rozlokowane na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej (Nowy Jork i Beverly Hills),  w Europie (Londyn, Paryż, Ateny, Genewa i Rzym), i w Azji (Hong Kong). Do końca przyszłego roku chce te liczbę podnieść do piętnastu. Galerie skupiają się na sprzedaży sztuki współczesnej, w tym prac artystów o nieprzeciętnej sławie. Zarządzanie  pracami takich artystów, jak: Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Willem de Kooning, Yves Klein, Andy Warhol, Cy Twombly, Jackson Pollock,  Pablo Picasso i Marianne Boesky, daje Gagosianowi pozycję jednego z najlepszych wystawców sztuki na świecie. O jego galeriach mówi się, że poziomem nie odbiegają od ekspozycji najważniejszych międzynarodowych muzeów.

Kolejną osobowością na naszej liście jest Gerhard Richter – absolutny fenomen wśród żyjących artystów malarzy. W 2011 roku został ósmym najlepiej sprzedającym się artystą. Dwa lata później jego obraz Mailand (1968), został sprzedany za kwotę 37,125 milionów dolarów. Jest to absolutny rekord cenowy dla prac żyjącego artysty.

Adam Szymczyk, fot. Nils Klinger, źródło: documenta.de

Adam Szymczyk, fot. Nils Klinger, źródło: documenta.de

Warto również wspomnieć o dyrektorze artystycznym documenta 14, najbardziej prestiżowej imprezy artystycznej na świecie (obok Biennale w Wenecji), która od 1955 roku odbywa się co pięć lat w Kassel. Jest nim Polak, Adam Szymczyk, którego w ciepłych słowach zdążył opisać już The New York Times: „Adam Szymczyk jest kimś na kształt gwiazdy rocka, ale porusza się w obrębie sztuki. Łowi z tłumu młodych, dobrze zapowiadających się artystów i organizuje prestiżowe wystawy. Mimo otaczającej go chłodnej aury powściągliwości, artyści bardzo cenią sobie współpracę z nim”. W przypadku Szymczyka zwanego „łowcą talentów” można spodziewać się zaprezentowania aktualnych trendów, młodych artystów oraz innowacyjnych koncepcji wystawienniczych. Documenta 14 odbędzie się we wrześniu 2017 roku.

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy również o 10 najbardziej wypływowych kobietach w świecie sztuki. Pozostając w ścisłej czołówce ich wpływy nie dają im jednak przewagi w stosunku do wymienionych osobistości. Najważniejszą z nich niewątpliwie pozostaje Marina Abramović, ikona performance’u, ciesząca się międzynarodowym uznaniem. Jej postać wywołuje tak wielkie zainteresowanie, że w 2012 roku nakręcono film biograficzny o jej dokonaniach pt.: „Marina Abramović: artystyka obecna”. W świecie islamskim na wyróżnienia zasługuje Sheikha Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani, która na sztukę współczesną wydała w tym roku więcej niż Tate czy MoMa. Jest szefową Muzeum Kataru oraz jego głównym sponsorem.

Agnieszka Skowron

Fot. (góra): Gerhard Richter (około 1970), fot. Lothar Wolleh

Portal Rynek i Sztuka

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.