szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rekordy nie padły. Podsumowanie 2. Aukcji Sotheby’s Contemporary East

28.11.2014

Świat: aukcje

24 listopada 2013 r. w Londynie odbyła się druga aukcja w domu Sotheby’s Contemporary East, poświęcona wyłącznie sztuce współczesnej Europy Wschodniej i Kaukazu. W porównaniu z zeszłoroczną aukcją inauguracyjną, gdzie sprzedano prace za łączną kwotę 3,9 mln dolarów, druga edycja przyniosła organizatorom prawie o połowę mniejszy zysk – zaledwie 1,8 mln.

Niemniej jednak wiele dzieł sztuki sprzedano zgodnie z oczekiwaniami ekspertów. Tak jak w zeszłym roku, na szczycie znalazła się rosyjska sztuka konceptualna końca XX wieku. Najwięcej, czyli 182,5 tys. funtów, zapłacono za pracę Rosjanina Olega Wasiliewa pt. Zmierzch – portret żony artysty, łączący tradycję realizmu i awangardy.

Wysoko oceniono też prace mistrza rosyjskiej „sztuki nieoficjalnej” Włodzimierza Weisberga, który zasłynął z tworzenia bardzo subtelnych prac w technice „białe na białym”. Akt artysty został wylicytowany za 98,5 tys. funtów, natomiast jego Kompozycja – za 62,5 tys. funtów.

Georgy Gurianov, Nurek, 1995, Sotheby's

Georgy Gurianov, Nurek, 1995, Sotheby’s

Całkiem spodziewanie osiągnął też kwotę 68,5 tys. funtów obraz Para Olega Tselkova – artysty słynącego ze zdeformowanych, groteskowych obrazów ludzkiej twarzy i figury. Natomiast raczej zaskoczeniem stała się sprzedaż dzieła Skok artysty z czasów pieriestrojki Gieorgija Guryanova za ponad 122 tys. funtów. Wyżej wymienione kwoty świadczą o tym, że rosyjska sztuka nieoficjalna nadal pozostaje trendem na rynku, aczkolwiek ogólnie statystyki sprzedaży sztuki rosyjskiej się pogorszyły. Wiele lotów zostało w ogóle niesprzedanych – prawdopodobnie jest to efekt sankcji, które mimo wszystko odbijają się negatywnie na gospodarce Rosji.

Analizując wyniki aukcji, warto podkreślić wciąż rosnące zainteresowanie sztuką ukraińską. Na aukcji Sotheby’s Contemporary East zostało kupione 9 z 10 prac ukraińskich autorów, co stanowi jedną trzecią wszystkich sprzedanych prac. Można stwierdzić, że sztuka ukraińska przestała być utożsamiana ze sztuką rosyjską i jest obecnie w miarę dobrze oceniana przez europejskich kolekcjonerów.

Oleg Tistol, Kaukaz, 2003, źródło: Sotheby's

Oleg Tistol, Kaukaz, 2003, źródło: Sotheby’s

Najdroższym ukraińskim dziełem stała się praca współczesnego artysty Wiktora Sydorenko Expiration wylicytowana za 20 tys. funtów. Szybkie przebijanie oferty miało też miejsce podczas licytacji obrazu Olega Tistola Kaukaz. Obraz, szacowany wstępnie na 5 tys. funtów, został kupiony za 15 tys.

Należy również wspomnieć o sukcesie artystów Kaukazu, których dzieła, w oryginalny sposób wyrażające syntezę Wschodu i Zachodu, wywołały duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Praca Azerbejdżanina Togrul F. Narimanbekova Wielki byk osiągnęła wynik sprzedaży wynoszący aż 68,5 tys. brytyjskich funtów. Natomiast dzieła Gruzina Meraba Abramishvili Duch Święty i Róża wyceniono odpowiednio na 41 tys. i 30 tys. funtów.

Podsumowując, aukcja Sotheby’s Contemporary East nie przyniosła w 2014 toku głośnych rekordów cenowych, ale po raz kolejny pokazała, że sztuka Europy Wschodniej i Kaukazu wciąż cieszy się przychylnością kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Czy ta przychylność się utrzyma i rozwinie w coś większego? Przekonamy się już w przyszłym roku.

Fot. Jarad Mirjavadov, Akt, 1970, źródło: Sotheby’s

Ganna Melnyk

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.