szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa „Biała Pora” Mariusza Mierzejewskiego w Galerii 101 Projekt

13.01.2015

Polska: wydarzenia

patronat rynekisztuka.plW galerii 101 Projekt prezentowana jest nowa wystawa malarstwa Mariusza Mierzejewskiego zbudowana z kilkunastu płócien, od monumentalnych po małe formaty. Prace spina wspólny tytuł Biała pora odnoszący się do zimy oraz towarzyszącej jej, skłaniającej do wyciszenia i refleksji, aury.

Większość płócien utrzymana jest w ascetycznej czarno-białej tonacji. Na białym tle, jakby szkicowo, pospiesznie utrwalane są różnorodne wątki, przeważnie zaczerpnięte z codziennej rzeczywistości. Raz są to ujęte w skośnym kadrze samochody, czy ukazane z lotu ptaka sylwetki chłopców bawiących się na śniegu, innym razem ośnieżone, porośnięte lasem wzgórza, bądź, jako główna dominanta kompozycji – portret czarnego kruka.

Część prac zwraca uwagę impastową, nawarstwioną, zastygniętą niczym skorupa fakturą. Innym zaś płótnom towarzyszy aura napięcia i tajemniczej „ciszy“. W takim nastroju utrzymane są np. dwumetrowe Alpy malowane w bardziej rozbudowanej gamie – z ekspresyjnym różowym niebem, błękitno-fioletowymi cieniami rzucanymi przez ośnieżone fragmenty górskich zboczy. Alpy oddają autora zachwyt nad górskim pejzażem, pokorę okazywaną naturze, ale też uwidaczniają tęsknotę za chwilą oddechu, czasem na refleksję. Mierzejewski czerpiąc inspiracje z natury oraz najbliższego otoczenia zapisuje swoje odczucia nad przemiennymi fazami ludzkiej egzystencji, do których należy również, prowokowany zimową aurą, czas wyciszenia. Zdaniem autora – zima to czas ciszy tak bardzo potrzebnej… m.in. do zanurzenia się w malarstwo.

Magdalena Durda-Dmitruk

Mariusz Mierzejewski (ur. 1981, Warszawa)
W 2006 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia Jacka Wojciechowskiego, Jana Gryki). Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią i filmem. Laureat: wyróżnienia na II Triennale malarstwa ANIMALIS w Chorzowie (2011), trzeciej nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu otoczenia Stadionu Narodowego w Warszawie (praca zespołowa), pierwszej nagrody w konkursie na wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji Parku im. J. Polińskiego w Warszawie (praca zespołowa) oraz drugiego miejsca w konkursie na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

zaproszenie_mierzejewski-wystawaKiedy i gdzie?

Mariusz Mierzejewski – „Biała pora”
Miejsce: Galeria 101 Projekt, Nowy Świat 53, Warszawa
Daty: 19.01.-20.02.2015, godz. 11-17

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.