szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kossak wraca do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

19.02.2015

Polska: wydarzenia

Obraz Zaślubiny Polski z morzem Wojciecha Kossaka już można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dotychczas dzieło znajdowało się w prywatnych rękach i nie było udostępniane szerokiej publiczności.

10 lutego 1920 r. nad Zatoką Pucką miał miejsce uroczysty akt zaślubin Polski z morzem, którego symbolem było wrzucenie pierścienia do Bałtyku przez gen. Józefa Hallera. Dziewięć lat później Wojciech Kossak zilustrował to historyczne wydarzenie, tworząc artystyczną wizję uroczystości
–  obraz Zaślubiny Polski z morzem.

Dzięki wsparciu Fundacji PZU dzieło, które dotychczas znajdowało się w prywatnych rękach, trafiło do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego i zostało udostępnione szerokiej publiczności. Obraz uzupełnia kolekcję malarstwa batalistycznego rodziny Kossaków i dopełnia dzieła artystyczne przedstawiające ważne dla dziejów Polski wydarzenia historyczne.

Obraz rama. fot. Grażyna Policewicz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie2

Wojciech Kossak, Zaślubiny Polski z morzem, 1930, fot. Grażyna Policewicz, ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Obraz Zaślubiny Polski z morzem datowany jest na 1930 r. Tę wersję upamiętniono, wydając drukiem jego barwną reprodukcję. W 1931 r. autorską wersję plakatu do zbiorów muzealnych podarował sam artysta. Na jego brzegu znajduje się odręczna dedykacja malarza: Muzeum Wojska / Jego sługa i wyznawca / Wojciech Kossak.

Wsparcie finansowe pozwoliło na powrót do Muzeum Narodowego w Warszawie obrazu Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego. W 2004 Fundacja PZU współfinansowała także zakup obrazu tego wybitnego twórcy – Chłopiec niosący snop dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 2014 r. ubezpieczyciel objął mecenatem wystawy dzieł Aleksandra Gierymskiego, Maksymiliana Gierymskiego oraz Olgi Boznańskiej.

 

Portal Rynek i Sztuka

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.