szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Artysto – zgłoś się na Biennale Młodej Sztuki Europejskiej!

11.05.2015

Polska: wydarzenia

JCE, czyli  Jeune Création Européenne to biennale młodej sztuki. Wydarzenie odbędzie się we Francji, Holandii, Danii, Polsce, na Łotwie, we Włoszech, w Hiszpanii i Portugalii. W Polsce zostanie zainaugurowane we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Trwa proces wyboru artystów, którzy będą reprezentowali Polskę podczas edycji biennale JCE 2015/2017. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 maja do północy.

Jeune Création Européenne, Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, jest unikatowym projektem artystycznym na skalę europejską. Założeniem i główną ideą biennale jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżnej, przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu, która pozwala na promocję artystów zarówno w środowiskach artystycznych jak wśród bardzo szerokiej publiczności odwiedzającej biennale w każdym z krajów. JCE to projekt organizowany od 2000 roku przez przylegające bezpośrednio do Paryża miasto Montrouge i prezentowany dalej w Europie dzięki współpracy z miastami uczestniczącymi w przedsięwzięciu.

Wrocław, jako Europejska Stolica Kultury 2016, został zaproszony do uczestnictwa w tym ogólnoeuropejskim wydarzeniu. Kolejna edycja biennale rozpocznie się w Montrouge w październiku 2015 roku. Biennale we Wrocławiu odbędzie się latem 2016 roku – czyli w momencie największego nagromadzenia turystów zarówno polskich jak i zagranicznych. Duży międzynarodowy projekt artystyczny, obecny zarówno w galeriach jak i przestrzeni miejskiej Wrocławia, wpisuje się silnie w założenia ESK 2016. Dodatkowo podczas uroczystego otwarcia Wrocław odwiedzą artyści i kuratorzy z całej Europy, biorący udział w biennale.

Formuła wystawy pozostaje od lat taka sama – każdy kraj reprezentowany jest przez sześciu artystów podczas przemieszczającej się przez dwa lata przez Europę ekspozycji. Każdy z partnerów przeprowadza własny proces selekcji. Za każdą sekcję odpowiada kurator z danego kraju uczestniczącego, który odpowiedzialny jest za wybór artystów i przygotowanie ekspozycji w swoim kraju. Kuratorką części polskiej jest Ewa Sułek, która studiowała historię sztuki na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Do edycji 2015/17 zostanie wybranych sześciu młodych artystów, mieszkających w Polsce. Sugerowany wiek uczestników nie powinien przekraczać 35 lat. Każdy z artystów przedstawi jedną pracę, która przez dwa lata będzie prezentowana w kolejnych krajach uczestniczących w projekcie. Otwarcie biennale nastąpi w Montrouge w centrum sztuki Beffroi 14 października 2015 roku, skąd przemieści się w 2016 roku kolejno do Holandii (Maastricht), Danii (Hjoerring), Polski (Wrocław), na Łotwę (Cesis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).

Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń znajdują się na stronie Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.