szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Zaginęły dwa słynne dzieła Andy’ego Warhola

21.08.2015

Magazyn, Świat: wydarzenia

Dyrekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborce na Słowacji poinformowała właśnie, że dwa znane dzieła sztuki ikony pop – artu Andy’ego Warhola, zaginęły. Okazuje się, że siedziba firmy, która wypożyczyła warte łącznie 36 tys. euro dzieła, w tym jedno to praca ze słynnej kolekcji „Campbell’s Soup Can” oraz portret Marylin Monroe, pod wskazanym w umowie adresem, nie istnieje.

Andy Warhol, Campbell's Soup Can, źródło: Christie's

Andy Warhol, Campbell’s Soup Can, źródło: Christie’s

Dyrekcja muzeum już od marca nie mogła ustalić lokalizacji dzieł sztuki, które w ramach umowy wypożyczyła firmie Arts Group „dla celów edukacyjnych”. Jednak o zaginięciu prac Warhola zdecydowała się poinformować opinię publiczną dopiero teraz, w obawie, że dzieł już nigdy nie da się odzyskać. Według przedstawicieli muzeum firma, której prace zostały wypożyczone była zaufana, w dodatku według relacji dyrekcji nie była to pierwsza tego typu transakcja przeprowadzona z firmą Arts Group. Co więcej, prace w momencie wypożyczenia zostały przetransportowane przez firmę ochroniarską, która według dyrekcji muzeum miała odpowiednie dokumenty i nie było powodów, by prace nie zostały wydane do wypożyczenia.

Four Marilyns (1962), Andy Warhol, źródło: Phillips

Andy Warhol, Four Marilyns,1962, źródło: Phillips

W wyniku prowadzonego przez słowacką policję śledztwa, na jaw wyszły błędy, jakie popełniono przy podpisaniu umowy. Okazało się, że nie została ona wcale zawarta z firmą Arts Group, lecz z osobą prywatną. Śledczy ustalili również, że firma, która miała mieć zgodnie z dokumentami siedzibę w Bratysławie, wcale nie zajmuje lokalu pod wskazanym adresem. Nie wiadomo, czy dzieła uda się odzyskać.

Znajdujące się w Słowacji muzeum Warhola jest drugim co do wielkości na świecie, zaraz po muzeum Pittsburskim. Posiada aż 160 dzieł słynnego artysty a także jego bratanka Jamesa oraz brata Paula. Andy Warhol eksperymentując ze swoim ulubionym tematem puszki z zupą Campbell wykonał aż 36 takich prac, jak ta która była w posiadaniu słowackiego muzeum. „Campbell’s Soup Can” zostało wycenione na 35 tysięcy euro, a druk portretu Marilyn Monroe na 500 euro.

To nie pierwsza w ostatnim czasie sytuacja w Europie, kiedy słynne dzieła sztuki giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a ich zlo9kalizowanie jest nie możliwe. Niedawno w Badenii – Wirtembergii zaginęło aż 500 dzieł takich artystów jak Joan Miró, czy Lyonel Feininger, które zakupione zostały przez władze kraju związkowego za publiczne pieniądze. Przyczyna zaginięcia nie jest jasna, związana jednak ściśle z nieumiejętnym katalogowaniem posiadanych dzieł.

Lara Malan Woodgate

Ilustracja (góra): Andy Warhol, Autoportret, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.