szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

„Paradis” Jurrego Zielińskiego na początek obchodów 30-lecia Galerii Zderzak – relacja

01.10.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

16 września w krakowskiej Galerii Zderzak odbył się wernisaż wystawy Jurrego Zielińskiego pt. „Paradis”. Po pięciu latach od głośnej wystawy „Powrót Jurrego”w 2010, po sukcesie w Nowym Jorku i Londynie w 2013, krakowski Zderzak ponownie wystawia obrazy artysty, którego sztukę nazwano w Anglii „cold war pop” i który stał się klasykiem pop-artu zza żelaznej kurtyny.

Na wystawie „Paradis” zgromadzono piętnaście prac: kilka wspaniałych dużych płócien z najlepszego okresu artysty, takich jak „Skromne czuwanie”, „Gołąb niepokoju”, „Zdobywca”, „Bez przyłbicy”, kilka mniejszych, lecz ważnych dla filozofii sztuki Jurrego („Wytnie nas czas”, „Doi”), projekty okładek dla magazynu „Ty i Ja” oraz formy przestrzenne.

Osią wystawy jest obraz raju, czyli tytułowy „Paradis” – pejzaż rodzinnego Paradyża k. Opoczna, który Jurry wiele razy malował i gdzie powracał. Naiwny i nieporadny szokuje w zestawieniu z wyrafinowaną formą popowych obrazów-poematów, z ich skondensowaną poezją i wewnętrznym napięciem. Wystawa nie skupia się na politycznym przesłaniu obrazów Jurrego, lecz na jego wyobraźni symbolicznej i czystej zmysłowości. Potężne akordy kolorów, które wypełnią galerię, mają przenosić nas w inny kosmos.

Czas na stworzenie takiego metajęzyka, który byłby wypadkową i liryzmu, i brutalności”– postulował Jurry w latach 60. – Dążę do integracji sztuk i znalezienia nowego języka umożliwiającego przekazywanie dosłownie wszystkiego, rzeczywistości cichej i wrzeszczącej. Realizację tego niezwykle ambitnego, maksymalistycznego programu przerwała tragiczna śmierć artysty.

Na fali światowego zainteresowania pop-artem obrazy Jurrego są w tym roku prezentowane na wielkich, międzynarodowych wystawach – w Walker Art Center w Minneapolis, Tate Modern w Londynie i Ludwig Museum w Budapeszcie. Medialną ikoną wystawy „World Goes Pop” w Tate Modern, otwartej dzień po wystawie w Zderzaku, stał się sławny obraz Jurrego „Bez buntu” z 1970 roku.

Tymczasem krakowska wystawa „Paradis” Jurrego rozpoczyna obchody 30-lecia Galerii Zderzak. Mamy dobrą wiadomość dla kolekcjonerów: Galeria Zderzak weźmie udział w 13. Warszawskich Targach Sztuki, które odbędą się w dniach 9 -11 października 2015 w Arkadach Kubickiego. Oprócz obrazu Jurrego dostępne będą prace Andrzeja Wróblewskiego, Łukasza Stokłosy i Tomasza Kręcickiego.

Z okazji 30. lecia działalności Galeria Zderzak zaprasza na jubileuszową lampkę szampana 9 października o godz. 17:30 (stoisko nr 22). Natomiast 11 października o godz. 13:00 odbędzie się wykład Marty Tarabuły, właścicielki Galerii Zderzak, pt. “Winston Churchill i delfin. Na tropie kolekcji Zderzaka”.

Źródło: materiały organizatora

Fot. (góra): Otwarcie wystawy JURRY Paradis w Galerii Zderzak, źródło:Galeria Zderzak

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.