szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Van Gogh i Malewicz – top loty nowojorskiej aukcji Sotheby’s

23.10.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Wielkimi krokami zbliża się aukcja Impresjonizmu i Sztuki Nowoczesnej, która odbędzie się 5 listopada 2015 r. w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku.  Na aukcji będą wystawione m.in. jeden z wspaniałych krajobrazów z Arles, namalowany przez Vincenta Van Gogha w 1889 roku, a także jeden z ostatnich suprematystycznych obrazów Kazimierza Malewicza.

W trakcie listopadowej aukcji Sotheby’s planuje sprzedać 10 znakomitych prac kolekcji belgijskich kolekcjonerów Louis i Evelyn Franck. „Jest to jedna z naprawdę fantastycznych kolekcji, których obecnie zostało na świecie bardzo bardzo mało” – komentuje Simon Shaw, jeden z szefów oddziału impresjonizmu i sztuki nowoczesnej w Sotheby’s.

Kazimierz Malewicz, Mistyczny suprematyzm, 1920-22, źródło: Sotheby's

Kazimierz Malewicz, Mistyczny suprematyzm, 1920-22, źródło: Sotheby’s

Obrazy z tej kolekcji od 1997 roku znajdowały się w ekspozycji Fundacji Gianadda w Szwajcarii. Najbardziej wyróżnia się wśród nich „Krajobraz pod burzliwym niebem”, przestawiający tereny francuskiej miejscowości Arles na tle niespokojnego, huraganowego nieba.  Ten piękny obraz został stworzony przez Van Gogha w 1889 roku, czyli rok przed śmiercią tego wybitnego artysty. W tym samym okresie Van Gogh namalował niektóre ze swoich najbardziej znanych prac, w tym „Słoneczniki” (1888), „Taras kawiarni w nocy” (1888) oraz „Gwiaździstą noc”(1889).

Dom Aukcyjny Sotheby’s szacuje, że ten krajobraz Van Gogha zostanie sprzedany za kwotę między  50 a 70 mln dolarów, ale może również przekroczyć podaną kwotę. Od 2014 roku Sotheby’s sprzedał już trzy prace holenderskiego malarza z tego okresu, w tym też prace „L’Allee des Alyscamps” (1888), która w maju ubiegłego roku została wylicytowana za 66,3 mln dolarów.

Innym bardzo obiecującym eksponatem zbliżającej się aukcji Sotheby’s jest dzieło pt. „Mistyczny Suprematyzm (Czarny Krzyż na Czerwonym Owale) z lat 1920-1922, namalowane przez rosyjskiego artystę Kazimierza Malewicza. Specjaliści z Domu Aukcyjnego szacują, że ta praca zostanie wylicytowana za kwotę w przedziale 35-45 milionów dolarów.

Pośród innych prac z kolekcji małżeństwa Franck, wystawionych na nowojorskiej aukcji, znajdą się też dzieła Cezanne’a, Toulouse-Lautreca, Pabla Picassa, Van Dongena i James’a Ensora.

Ganna Melnyk

Ilustracja (góra): Van Goch, Krajobraz pod burzliwym niebem, 1889, źródło: Sotheby’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.