szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa jubileuszowa „Tylko dla Twoich oczu” w Galerii Zderzak

05.11.2015

Aktualności, Polska: wydarzenia

W sobotę 7 listopada w krakowskiej Galerii Zderzak odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Tylko dla Twoich oczu”. W tym roku Galerii Zderzak obchodzi swój jubileusz 30-lecia. Najbliższa wystawa zorganizowana została właśnie z tej okazji. 

Kto?
BRODOWSKA BUJNOWSKI CHLEBEK CIECIERSKI CISOWSKI CZWARTOS CZYCZ FILONIK KOWALEWSKI KSIĄŻEK GIEROWSKI GŁOGOWSKI GRZYB JARODZKI KAŁUCKI MACIEJOWSKI MAKOWSKI MAZIARSKA JAN MŁODOŻENIEC PIOTR MŁODOŻENIEC MODZELEWSKI NITKA PAWLAK SOBCZYK STOKŁOSA SZLAGA SZTWIERTNIA SZWED TARABUŁA TATARCZYK DANUTA URBANOWICZ WITOLD URBANOWICZ URBAŃSKI WOŹNIAK WRÓBLEWSKI JURRY ZIOMKOWSKA ZIÓŁKOWSKI

Kiedy?
Nie ma w Europie drugiej tak antymodernistycznej, tak romantycznej galerii. I o takiej historii. Sprawia to, że siłą rzeczy kolekcja Zderzaka muzealizuje się, a dzieła coraz częściej wędrują po świecie, przemierzając lądy i morza.
Kolekcja Zderzaka nigdy nie była wystawiana. Więc kiedy, jeśli nie w sobotę?

Jak?
Jak możliwe jest wystawienie tylu dzieł w jednej, niedużej sali na 3 piętrze kamienicy przy Floriańskiej 3? Pytanie nieco scholastyczne. Dzięki diabelskim zdolnościom nowoczesnej techniki, od których kręci się w głowie, możliwe jest dyskretne umieszczenie 292 aniołów na główce od szpilki. Zwiedzanie na własną odpowiedzialność. „Tylko dla twoich oczu” znaczy „w sekrecie”.

Dlaczego?
Dlaczego w kolekcji nie ma obrazów Edwarda Dwurnika? Przecież na plakacie wystawy widać malarza rozmawiającego przez telefon z Martą Tarabułą! Właścicielka Zderzaka ma skośne oczy, jak bóstwo z dalekich stepów Mongolii. Jest rok 1990. Boski Edward, u szczytu sławy, kierując się olimpijską mądrością, nawiązuje kontakt z nowymi siłami historii… Więc czemu Go nie ma?

Na te i inne dociekliwe pytania Widza chętnie odpowie wykwalifikowany personel galerii.

Wystawa „Tylko dla Twoich oczu”
Wernisaż:
7 listopada 205, godzina 19.00
Wystawa czynna do: 8 grudnia 2015
Miejsce: Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, 31-019 Kraków
Galeria czynna wt-sob w godzinach 12-17

Ilustracja (góra): Plakat wystawy „Dla Twoich Oczu”, projekt i rysunek Helena Siemińska, źródło: materiały organizatora

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.