szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Christie’s z miliardem dolarów po tygodniu aukcji

16.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

W minionym tygodniu odbyły się trzy ważne aukcje dzieł sztuki w nowojorskim Christie’s, których łączny wynik przyniósł domu aukcyjnemu ponad miliard dolarów zarobku.

Tydzień rozpoczął się od najważniejszej aukcji „The Artist’s Muse”, podczas której padł rekord w sprzedaży dzieła Amedeo Modiglianiego, wynoszący 170 milionów dolarów.

Dwa dni później odbyła się licytacja poświęcona sztuce powojennej i współczesnej, na której najwyższe noty osiągnęły dzieła Luciana Freuda (34,885 milionów dolarów) oraz Lucio Fontany (29,173 milionów dolarów). Całodniowa aukcja zakończyła się łącznym wynikiem 331,809 milionów dolarów.

Wydarzeniem zamykającym tydzień aukcji w Christie’s była licytacja dzieł impresjonistycznych i modernistycznych mająca miejsce w piątek 13 listopada. Choć tego wieczoru nie padł żaden rekord sprzedaży dzieł, odnotować należy, iż prace autorstwa Pablo Picasso oraz Henri Matissa wylicytowano odpowiednio za 10,469 i 9,125 milionów dolarów. Były to najwyższe kwoty osiągnięte na aukcji, której łączny wynik wyniósł 145,545 milionów dolarów, przekraczając dolną estymację o 36,7 milionów. Warto przy tym dodać, że wystawione 62 prace z przełomu wieków, cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników z aż 34 krajów.

Jak podaje Christie’s w podsumowaniu tygodnia, trzy wymienione aukcje przyniosły dochód wynoszący dokładnie 1,05 miliarda dolarów. Według portalu Artnews kwota mogłaby być dużo wyższa, zwłaszcza, że sezon listopadowych aukcji uznawany jest za obfitujący w najlepsze i najświeższe dzieła głównie z okresu impresjonizmu i sztuki tuż przedwojennej.

m.m

Ilustracja (góra): Pablo Picasso, La carafe, 1911-1912 źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.