szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Ponad 2 miliardy dolarów w listopadowym sezonie aukcyjnym w Nowym Jorku

20.11.2015

Aktualności, Świat: aukcje

Listopad, jako jeden z ważniejszych miesięcy dla domów aukcyjnych, przyniósł  2,33 miliardy dolarów zysku z aukcji w trzech największych domach aukcyjnych – Christie’s, Sotheby’s i Phillips w samym tylko Nowym Jorku. Kwota, choć robi wrażenie, nie przebiła jednak majowego wyniku wynoszącego 2,7 miliarda dolarów.

Pablo Picasso, La Gommeuse, 1901, źródło: Sotheby's

Pablo Picasso, La Gommeuse, 1901, źródło: Sotheby’s

Zakończył się listopadowy sezon wielkich licytacji organizowanych przez najważniejsze domy aukcyjne w Nowym Jorku – Sotheby’s, Christie’s i Phillips. Łączne zyski tych konkurujących ze sobą na co dzień instytucji, podsumowuje się przynajmniej dwa razy do roku – w sezonie majowym i listopadowym, kiedy odbywają się najważniejsze sprzedaże dzieł sztuki.

Ciszące się ogromną renomą licytacje sztuki impresjonistycznej i modernistycznej oraz sztuki współczesnej odbyły się już w pierwszej połowie miesiąca bijąc kilka rekordów sprzedaży. Do najważniejszych należały: 170 milionów dolarów osiągnięte podczas aukcji „Muzy artystów” w Christie’s za obraz Amedeo Modiglianiego (tym samym obraz jest drugim po „Kobietach z Algieru” najdroższym dziełem świata, który co ciekawe, sprzedany została właśnie w czasie majowej aukcji), 95,4 milionów dolarów za dzieło Roya Lichtensteina (także sprzedany w Christie’s), 70,5 milionów dolarów za płótno współczesnego abstrakcjonisty Cy Twombly’ego oraz 67,45 milionów dolarów za „La Gommeuse” Pabla Picassa (obydwa dzieła wylicytowane w domu aukcyjnym Sotheby’s).

Amedeo Modigliani, Nu couché , 1917-18, źródło: Christie’s

Amedeo Modigliani, Nu couché , 1917-18, źródło: Christie’s

Ponadto najwyższe noty osiągnęły w tym sezonie także prace Lucio Fontany – 29,2 miliony dolarów, rzeźbiarki Louise Bourgeoise – 28,2 miliony dolarów czy Le Corbusiera – 4,6 milionów dolarów za dzieło „Femme rouge at pelote verte”.

Listopadowy sezon aukcyjny w Nowym Jorku zakończył się łączym bilansem 2,33 miliardy dolarów

. Co ciekawe kwota nie przebiła majowego sukcesu nowojorskich domów aukcyjnych, które zamknęły sezon z wynikiem 2,7 miliarda dolarów.

Przypomnijmy także, że suma osiągnięta z tegorocznych listopadowych sprzedaży jest wyższa jedynie o niecałe 20 milionów dolarów od licytacji zeszłorocznych, kiedy nowojorskie domy aukcyjne uzyskały wynik 1,995 miliardów dolarów. Dla porównania bilans z poprzednich lat wynosił: 1,67 miliardów dolarów w 2013 roku i 1,24 miliardy dolarów w roku 2012. Jak podkreślają specjaliści niewielka różnica 20 milionów dolarów uzyskana w tym roku, świadczy niestety o słabej kondycji rynku sztuki i wskazywać może na potrzebę podjęcia szybkich, regeneracyjnych działań wewnątrz globalnego obiegu sztuki.

m.m

Ilustracja (góra): Aukcja sztuki „Muzy artystów” w Christie’s źródło: Christie’s

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.