szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

149 lat temu urodził się Wassily Kandinsky

16.12.2015

Aktualności, Magazyn

Wassily Kandinsky – rosyjski malarz, grafik, teoretyk sztuki, wybitny twórca abstrakcjonizmu urodził się dokładnie 149 lat temu. Uważany jest za jednego z najważniejszych twórców sztuki XX wieku. Z tej okazji przypominamy twórczość artysty i ostatnie rekordy aukcyjne dla jego prac. 

Wassily Kandinsky

Wassily Kandinsky

Urodzony w Moskwie 16 grudnia 1866 roku, Wassily Kandinsky spędził swoje pierwsze lata w Odessie, a okres studiów w stolicy Rosji. Wkrótce jednak wyjechał do Monachium, gdzie kontynuował studia artystyczne i gdzie założył legendarną grupę Błękitny Jeździec [Der Blaue Reiter], zrzeszającą artystów-ekspresjonistów pragnących uwolnić się od konserwatywnych reguł malarstwa akademickiego. W latach 1922-33 był nauczycielem na słynnej uczelni artystycznej Bauhaus. W okresie nazistowskich prześladowań przeprowadził się do Francji, z którą był związany do końca życia.

Kandinsky’ego – wraz z Edvardem Munchem – uznaje się za prekursora malarstwa abstrakcyjnego. Był jednym z głównych teoretyków i praktyków tego kierunku – wydał serię książek poświęconych zarówno formalnym, jak i metafizycznym aspektom malarstwa nieprzedstawiającego. W Polsce jedną z popularniejszych jest „Punkt i Linia a Płaszczyzna – Przyczynek do Analizy Elementów Malarskich”. Podstawy teorii malarstwa abstrakcyjnego poprzedzone były wieloletnimi studniami nad problematyką kompozycyjną oraz „wewnętrzną koniecznością” tworzenia, które malarz prowadził już w okresie studiów.

Wassily Kandinsky, Der Blaue Reiter, 1903

Wassily Kandinsky, Der Blaue Reiter, 1903

Dzieła Kandinsky’ego pochodzące z pierwszego okresu jego twórczości naznaczone są jeszcze tradycją realizmu, choć ciążą już wyraźnie w stronę ekspresjonizmu i syntetyzacji form. Późniejsze prace charakteryzują się coraz czytelniejszym zwrotem w stronę abstrakcji, która w pełni rozkwita na jego płótnach od lat 30 XX wieku. Mimo dążenia do prostych form i zrównoważonych, zwięzłych kompozycji w jego obrazach widoczne są silne inspiracje naturą, szczególnie biomorficznymi, organicznymi kształtami. W jego sztuce szczególnie ważne były odniesienie do duchowego wymiaru dzieła, które nie stanowiło dla niego nic innego jak efekt wewnętrznej potrzeby tworzenia. Obraz – według Kandinsky’ego – zawierał w sobie bowiem całe doświadczenie rzeczywistości, odzwierciedlając „istotę rzeczy i ich ukryte znaczenie”.

Dzieła malarza znajdują się obecnie w najważniejszych publicznych kolekcjach muzealnych, jak chociażby w Museum of Modern Art i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, brytyjskiej Tate Gallery czy Guggenheim Museum. Niejednokrotnie były także prezentowane podczas grupowych wystaw w Polsce. Jedną z ostatnich, znaczących ekspozycji, na której pojawiły się dzieła Rosjanina była prezentacja „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” zorganizowana przez ms2 w Łodzi. Płótna Kandinsky’ego są także regularnie wystawiane na sprzedaż przez najważniejsze domy aukcyjne świata. Ostatnim rekordem osiągniętym za pracę „Studie for Improvisation 8” (1909) była nota wynosząca 23 miliony dolarów, uzyskana podczas licytacji w nowojorskim Christie’s w 2012 roku. Warto także dodać, że Kandinsky jest jednym z najlepiej sprzedających się twórców pochodzenia rosyjskiego i zajmuje obecnie drugie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych artystów w rosyjskim obiegu sztuki.

m.m

Ilustracja (góra): Wassily Kandinsky, Points, 1920

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów