szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsza rosyjska retrospektywa Fridy Kahlo otwarta w Petersburgu

08.02.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

2 lutego w prywatnym Muzeum Fabergé otwarto pierwszą w Rosji przeglądową wystawę meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Składająca się z ponad 100 obiektów ekspozycja od momnetu inauguracji bije rekordy popularności.

Wystawa „Frida Kahlo: malarstwo i grafiki z kolekcji meksykańskich”, trwająca do 30 kwietnia w Muzeum Fabergé w Petersburgu, składa się dokładnie z 35 obrazów, kilkudziesięciu litografii i rysunków oraz około 100 fotografii dokumentujących życie malarki. Prace wypożyczone zostały z kilku najważniejszych meksykańskich instytucji kulturalnych Museo Dolores Olmedo Patiño, Arvil Gallery oraz kolekcji Juan Coronel Rivera, należącej do wnuka Diego Rivery.

Frida Kahlo, fot. Guillermo Kahlo

Frida Kahlo, fot. Guillermo Kahlo

W Meksyku prace Kahlo podlegają ścisłej ochronie, dlatego – jak podkreślają organizatorzy wystawy – przygotowanie tak dużej retrospektywy było przedsięwzięciem niezwykle skomplikowanym od strony logistycznej i prawnej. Dzieła Fridy Kahlo od 1984 roku noszą oficjalnie status „skarbu narodowego”, a według przyjętych przez meksykański rząd procedur możliwe jest przewiezienie nie więcej niż 10 prac artystki w jednym transporcie. Jak mówi Władimir Worochenko – dyrektor Muzeum Fabergé – skompletowanie dzieł Kahlo zajęło ponad rok, ale efektem jest prezentacja, która cieszy się olbrzymią popularnością zarówno wśród mieszkańców Petersburga, jak i odwiedzających miasto turystów.

Centralnym punktem retrospektywy jest autoportret zatytułowany „Złamana kolumna” z 1944 r., któremu towarzyszą inne sławne, autobiograficzne przedstawienia tworzone przez Kahlo do śmierci w 1954 r. „Henry Ford Hospital” (1932), „Moja pielęgniarka i ja”, „Frida i Diego Rivera” (1931), „Dwie Fridy” (1939) – to tylko kilka przykładów prac, które włączono do espozycji.

Co ciekawe, także petersburskie muzeum Ermitaż zapowiedziało na rok 2017 kolejną przeglądową wystawę malarki. Kilka miesięcy temu muzeum prezentowało na pokazie tymczasowym słynny „Autoportret z małpami” wykonany przez Kahlo w 1945 r., który obecnie zobaczyć można na retrospektywie w muzeum Fabergé.

Prywatna instytucja jaką jest Fabergé, założona została w 2014 roku przez rosyjskiego biznesmena Wiktora Wekselberga – magnata przemysłu tytanu i aluminium. Przy organizacji wystaw z muzeum współpracują często kuratorzy z instytucji publicznych. Tak było również w przypadku aktualnej prezentacji poświęconej Fridzie Kahlo, którą przygotowała Ekaterina Lopatkina – zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Ermitaż w Petersburgu.

m.m

Fotografia (góra): Frida Kahlo, Złamana kolumna, 1944, źródło: Museo Dolores Olmedo Patiño, Meksyk

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.