szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Największa wystawa portretów Picassa w National Portrait Gallery

12.04.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Wraz z początkiem jesieni Narodowa Galeria Portretu w Londynie otworzy ekspozycję, na której pojawi się ponad 70 portretów wykonanych przez Pablo Picassa na przestrzeni kilku dekad jego działalności. Ekspozycja będzie największą retrospektywą dzieł portretowych Hiszpana od ponad dwudziestu lat.

Londyńska National Portrait Gallery ogłosiła wczoraj, iż wraz z Muzeum Picassa i dzięki dofinansowaniu Goldman Sachs, planuje otwarcie największej od ponad 20 lat retrospektywy dzieł portretowych stworzonych przez wybitnego Hiszpana. Wystawa „Picasso Portrait” zostanie zainaugurowana 6 października i trwać będzie przez kolejne pięć miesięcy aż do 5 lutego 2017 r.

Pablo Picasso_Portret Daniela Henry'ego Kahnweiler, 1910

Pablo Picasso_Portret Daniela Henry’ego Kahnweiler, 1910

Na ekspozycję złoży się ponad 75 prac artysty, wykonanych w różnych mediach na przestrzeni jego kilkudziesięcioletniej działalności twórczej. Portrety przedstawiające członków rodziny Picassa, przyjaciół, kochanki, narzeczone i dzieci, spośród których część nie jest powszechnie znana i nie była do tej pory prezentowana publicznie, będą – zgodnie z założeniami wystawy – nowym źródłem wiedzy o  etapach artystycznej kariery malarza.

W bogatym zbiorze dzieł widzowie odnajdą prace reprezentujące zarówno wczesną, realistyczną postawę Picassa, jak również późniejszy etap, naznaczony rozwojem form kubistycznych, aż po ostatnią fazę jego działalności kiedy wykonywał obrazy spontanicznie w bardziej swobodnej manierze. Dzięki tej koncepcji wystawienniczej ekspozycja będzie drugą w historii, tak szeroko zakrojoną prezentacją portretów Picassa, po słynnej już wystawie „Picasso and Portraiture”, która odbyła się w nowojorskim MoMA oraz Grand Palais w Paryżu, w 1996 r.

Jednym z ważniejszych dzieł pozyskanych specjalnie na czas wydarzenia od Instytutu Sztuki w Chicago, będzie kubistyczny portret niemieckiego marszanda sztuki Daniela-Henry’ego Kahnweilera, namalowany w 1910 r., a także wizerunek Nusch Eluard – artystki i żony poety Paula Eluarda – wykonany w 1938 r. i wypożyczony z kolekcji prywatnej.

Wystawa obejmować będzie ponadto serię autoportretów oraz wizerunków i karykatury takich osób jak: Guillaume Apollinaire, Santiago Rusiñol, Jaume Sabartés, Jean Cocteau, Igor Strawinski, Fernande Olivier, Olga Picasso, Marie-Thérèse Walter, Dora Maar, Lee Miller, Françoise Gilot, Jacqueline Picasso i wielu innych. Duża część z nich inspirowana była twórczością Rembrandta i Velázqueza, których Picasso podziwiał przez całe twórcze życie.

Pablo Picasso, Portret Olgi Picasso, 1923

Pablo Picasso, Portret Olgi Picasso, 1923

Ekspozycja przygotowywana jest przy ścisłej współpracy londyńskiej National Portrait Gallery z Muzeum Picassa w Barcelonie, które wypożyczy na wystawę największą ilość portretów. Ponadto podczas prezentacji odwiedzający będą mogli zapoznać się z pracami, które należą do stałej kolekcji takich instytucji jak m.in.: British Museum, Tate Gallery, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Musée national Picasso oraz Centre Pompidou w Paryżu, The Museum of Modern Art oraz The Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku.

Ponieważ Picasso nigdy nie wykonywał portretów na zlecenie, mógł pozwolić sobie na wyjątkową swobodę twórczą, która przekładała się na szeroki wachlarz mediów, stylistyk i technik w jakich pracował jako portrecista. Stąd też w jego dorobku klasyczne wizerunki ludzi współistnieją obok karykatur, a technicznie poprawne rysunki obok spontanicznych, wykonywanych z pamięci przedstawień przyjaciół, odzwierciedlających zainteresowanie artysty osobowością portretowanego.

„Picasso Portrait” zorganizowana zostanie pod kuratelą prof. Elizabeth Cowling, będącej pomysłodawczynią ważnych wystaw analizujących twórczość Pablo Picassa, w tym: „Picasso Sculptor/Painter” (1994), „Matisse Picasso” (2002–3) oraz „Picasso Looks at Degas” (2010–11), w jej dorobku znajduje się także kilka publikacji poświęconych życiu i działalności słynnego Hiszpana.

Fotografia (góra): Pablo Picasso, Woman in a Hat, 1935, źródło: materiały prasowe

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.