szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Kto wyruszy w Artystyczną Podróż Hestii?

23.05.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

30 maja br. o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie poznamy laureatów tegorocznej 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Werdykt obradującego w przestrzeni na ul Pańskiej 3 jury ogłoszony zostanie po prezentacjach konkursowych wszystkich finalistów. To kulminacyjny punkt artystycznej inicjatywy, której mecenasem jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia SA, a organizatorem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.

APH newsletter grafikaWydarzenie to wyjątkowa okazja do spojrzenia i konfrontacji z najświeższymi i najbardziej interesującymi trendami w młodej polskiej sztuce. Wystawę prezentującą prace finalistów konkursu będzie można oglądać do 12 czerwca. W tym roku do finału konkursu dostały się prace z dziedziny wideo, fotografii, rzeźby, malarstwa, grafiki i instalacji. Tegoroczny laureat nagrody głównej otrzyma możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej spędzi natomiast inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć będzie w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu laureatów w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Co więcej, jeden z finalistów otrzyma również komercyjne zlecenie na artystyczną realizację sprawozdania rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia, dla której tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia na polskim rynku ubezpieczeń. Ponadto laureaci konkursu otrzymują możliwość wystaw porezydencyjnych w stołecznych galeriach, a prace wybranych finalistów cyklicznie pokazywane będą w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii.

Goście finałowej wystawy konkursowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będą mogli również zobaczyć efekt rocznej współpracy artystki z korporacją. Katarzyna Kimak, zeszłoroczna laureatka, w przestrzeni MSNu zaprezentuje artystyczną koncepcję finansowego sprawozdania rocznego Grupy ERGO Hestia, zrealizowanej na zlecenie mecenasa konkursu. Praca artystki, której twórczość bliska jest kwestiom społecznym, powstała na podstawie wywiadów przeprowadzonych z pracownikami firmy i ma formę neonowej instalacji.

Przy okazji 15. wystawy finałowej zorganizowane zostaną również bezpłatne wydarzenia towarzyszące o charakterze edukacyjnym. I tak na przykład 1 czerwca, w Dzień Dziecka, razem z zespołem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych pt. „Zostań kolekcjonerem sztuki”. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby jednego dnia wcielić się w trzy role: odbiorcy sztuki, artysty oraz mecenasa. W programie są również warsztaty dla dorosłych przygotowane przez edukatorów muzeum oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowane na 4 czerwca.

– Wiele osób mogłoby zadać pytanie, czy piętnaste już spotkanie z finalistami konkursu Artystyczna Podróż Hestii nie staje się powoli pewnego rodzaju rutyną – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Chciałabym tu bardzo wyraźnie podkreślić, że nasz konkurs jest przedsięwzięciem wyjątkowym właśnie dlatego, że od piętnastu lat ta podróż trwa, a my mamy możliwość kontaktu z najbardziej utalentowanymi młodymi adeptami sztuki w Polsce. Werdyktem jury kolejne dzieła trafiają do zbiorów fundacji. Nasza kolekcja co roku powiększa się o nowe prace autorstwa twórców, którzy nie opuścili jeszcze murów akademii. Nagrodzone prace laureatów następnie wyruszają w świat i pokazywane są szerokiej publiczności w całym kraju. W ten sposób chcemy zachęcać do interesowania się sztuką oraz propagować kolekcjonerstwo – dodaje.

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. Organizowany cyklicznie od roku 2002 i adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce, konkurs jest także jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w naszym kraju. W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. W tym roku do konkursu zgłosiło się 414 młodych twórców. To największa liczba zgłoszeń w ciągu 15 lat istnienia konkursu.

Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.