szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Prac na Papierze: Sztuka Współczesna w DESA Unicum

06.06.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Papier to dla artysty często początek pracy twórczej. Jest nie tylko notatnikiem gromadzącym szkice i rysunki, ale też obszarem poszukiwań oraz eksperymentów. Na aukcji, która odbędzie się 9 czerwca o godz. 19.00, będzie można zapoznać się z efektami dociekań wielkich powojennych artystów, m.in. Strzemińskiego, Wróblewskiego czy Kantora. 

Na aukcji zaprezentowana będzie niezwykle ciekawa praca Andrzeja Wróblewskiego. Jest to abstrakcyjna kompozycja oparta na geometrycznych formach poprzekreślanych prostokątów, elips i nieregularnych trójkątów. Na rewersie widnieje nieregularny pięciokąt zamalowany na czerwono w bladoróżowym otoczeniu. Dzieło sprawia wrażenie syntetycznego pejzażu, którego linię horyzontu wyznacza pomarańczowa plama barwna przy górnej krawędzi. Praca ta prezentowana była na dwóch wystawach De.fi.cien.cy w Poznaniu i Londynie. Tego rodzaju prace pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko.

Inną wystawioną pracą, wobec której nie można pozostać obojętnym, jest rysunek Władysława Strzemińskiego z cyklu ”Twarze”, pochodzący z 1942 roku. Ten ledwie zarysowany półprofil ludzki sprawia wrażenie wygiętego z miękkiego, plastycznego drutu. Oszczędność gestu stała się tutaj czynnikiem intensyfikującym wrażenie grozy, tragedii i pustki, z jaką mierzy się portretowana postać.

Nie zabraknie prac wykonanych przez plejadę polskich artystów współczesnych. Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Bronisław Kierzkowski, Jan Lebenstein, Kazimierz Mikulski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jan Tarasin czy Tomasz Tatarczyk to tylko kilka nazwisk świadczących o randze prac na aukcji.

Fotografia (góra): Andrzej Wróblewski, Kompozycja abstrakcyjna nr 184 – praca dwustronna, akwarela, tusz/papier, 31 x 23,5 cm, źródło: DESA Unicum

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017