szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Arcydzieła brytyjskiego malarstwa podczas jubileuszowej aukcji w Christie’s

15.06.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 250-lecia domu aukcyjnego Christie’s będzie, zaplanowana na 30 czerwca, aukcja sztuki brytyjskiej. Podczas aukcyjnego wieczoru pojawią się prace wielkich mistrzów malarstwa, takich jak Lucian Freud, Sir Joshua Reynolds oraz Dante Gabriel Rossetti.

Dante Gabriel Rossetti, "Portrait Jane Morris", 1870, źródło: Christie's

Dante Gabriel Rossetti, „Portrait Jane Morris”, 1870, źródło: Christie’s

Aukcja zatytułowana „Definiując sztukę brytyjską” celebrować będzie ponad 400 lat wyjątkowej, brytyjskiej sztuki, oferując prace największych i najbardziej wpływowych artystów, których nazwiska uświetniały niejedną historyczną aukcję Christie’s. Motywem przewodnim aukcji jest piękno, które zawsze inspirowało malarzy do tworzenia wielkich dzieł sztuki.

Klasykę brytyjskiego portretu reprezentować będzie Sir Joshua Reynolds i jego „Portret Lucy Long. Mrs. George Hardinge” z 1820 roku – jeden z najwspanialszych dzieł artysty, które trafiło do aukcyjnego obiegu. Niezwykle elegancka i spokojna Lucy Long, będąca jedną z najbardziej szanowanych postaci w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii, uwieczniona została na tle natury, wraz ze swoim czworonożnym pupilem. Estymacja obrazu wynosi od 2 do 3 milionów funtów.

Nową estetykę kobiecego piękna, zapoczątkowaną przez Dante Gabriela Rossettiego, reprezentować będzie jego „Portret Jane Morris” pochodzący z 1870 roku. Chociaż uroda Jane odbiegała od wszystkich dotychczasowych kanonów piękna, Rossetti uwiecznił ją w niezwykle gustowny i atrakcyjny sposób, tworząc tym samym wyjątkowo piękny portret swojej kochanki. Praca ta pochodzi z kolekcji malarza L.S. Lowry, a jej cena wahać się będzie pomiędzy 300 a 500 tysięcy funtów.

Sir Joshua Reynolds, "Portrait Lucy Long, Mrs George Hardinge", 1820, źródło: Christie's

Sir Joshua Reynolds, „Portrait Lucy Long, Mrs George Hardinge”, 1820, źródło: Christie’s

Kolejną brytyjską pięknością oferowaną na jubileuszowej aukcji będzie obraz „Pavonia” z 1859 roku, autorstwa czołowego przedstawiciela wiktoriańskiego neoklasycyzmu, Frederica Leightona. Malarz sportretował tu egzotyczną Nannę Risi, podkreślając jej śródziemnomorską, nietuzinkową urodę. W tle portretowanej znajduje się wachlarz z pawich piór, ponadczasowy symbol ziemskiej próżności. Jest to pierwsza, od stu lat, praca autorstwa Leightona, oferowana na aukcji sztuki. Jej estymacja wynosi 1, 5 – 2,5 milionów funtów.

Na aukcji pojawi się również portret autorstwa Luciana Freuda, przedstawiający aktorkę „Pauline Tennant”. Estymacja tego, wykonanego techniką pasteli, portretu wynosi 2-3 miliony funtów. Pracę wyróżnia niezwykły urok, który doskonale oddaje charakter nietuzinkowej i niekonwencjonalnej osobowości aktorki.

Wyniki aukcji poznamy już 30 czerwca.

Frederic Leighton, „Pavonia”, 1859, źródło: Christie’s

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): Frederic Leighton, Pavonia, 1859, źródło: Christie’s

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.