szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa „Procedery sztuki lat. 70” w Fundacji Profile

17.06.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

23 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Procedery sztuki lat. 70” przygotowanej przez Fundację Profile. To wystawa pokazująca pierwsze działania performatywne w polskiej sztuce lat 70. i końca lat 60, a oglądać ją będzie można aż do 18 września.

Wystawa składająca się głównie z dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz archiwalnych opisów i komentarzy oferuje wgląd w praktyki radykalnych artystów sytuujących się wówczas poza oficjalnym obiegiem sztuki, a obecnie zaliczanych do klasyków neoawangardy. Zebrana dokumentacja prezentuje działania, których performatywnosć pozwalała artystom wychodzić poza kanoniczne narracje modernizmu i otwierać sztukę na kontekst społeczny i polityczny.

Zapisy filmowe i fotograficzne ukazują krytyczny potencjał performatywnych praktyk w przekraczaniu granic wizualnej percepcji, naruszaniu hierarchicznych relacji pomiędzy twórcą i odbiorcą i aktywizowaniu publiczności , wyprowadzaniu sztuki poza instytucjonalne ramy i sytuowaniu jej w przestrzeni społecznej.

Spojrzenie na „procedery” tej sztuki z punktu widzenia tzw. zwrotu performatywnego wydobywa bardziej złożony obraz praktyk artystycznych lat 70. i końca lat 60., postrzeganych poza dominującą w myśleniu o sztuce tego czasu kliszą konceptualizmu. A związane z perspektywą performatywną pojęcia relacyjności, partycypacyjności i sprawczości pozwalają na sytuowanie tej sztuki w przestrzeni politycznej.

Artyści: Włodzimierz Borowski, Wojciech Bruszewski, Andrzej Dłużniewski, Jarosław Kozłowski, KwieKulik, Natalia LL, Andrzej Matuszewski, Andrzej Partum, Ewa Partum, Józef Robakowski, Jerzy Rosołowicz, Jan Świdziński, Warsztat Formy Filmowej, Krzysztof Wodiczko

„Procedury sztuki lat. 70”
Wernisaż:
23 czerwca, godz. 19.00
Czas trwania: do 18 września 2016
Miejsce: Fundacja Profile
Kurator wystawy: Bożena Czubak

Fotografia (góra): Andrzej Partum, Milczenie awangardowe, 1974

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.