szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Nowy rekord za autoportret pierwszej sławy angielskiego malarstwa w Bonhams

08.07.2016

Aktualności, Magazyn, Świat: aukcje

Podczas licytacji prac dawnych mistrzów w domu aukcyjnym Bonhams, która odbyła się 6 lipca, ustanowiony został nowy światowy rekord za pracę angielskiego portrecisty Williama Dobsona. Malarz uważany jest za jedną z pierwszych gwiazd malarstwa angielskiego, a oferowana na aukcji, warta 1, 1 miliona funtów praca jest jedną z najwcześniejszych dzieł przypisywanych jego autorstwu.

Estymacja „Autoportretu” autorstwa Williama Dobsona wynosiła 200-300 tysięcy funtów. Wynik prawie 5-krotnie przewyższył więc przedaukcyjne założenia. Andrew McKenzie, Dyrektor Bonhams i wielki pasjonat dawnego malarstwa, stwierdził, że nie jest tym wynikiem zaskoczony, biorąc pod uwagę rzadkość prac artysty oraz znaczenie dla historii sztuki brytyjskiej. „William Dobson był pierwszym narodowym, krajowym mistrzem. Przed nim sztuka w Anglii zdominowana była przez malarzy z zagranicy, i on pierwszy nadał malarstwu z kraju narodowego charakteru.” – twierdzi McKenzie.

William Dobson, "Autoportret", ok. 1645, źródło: Bonhams

William Dobson, „Autoportret”, ok. 1645, źródło: Bonhams

William Dobson urodził się w Londynie w 1611 roku. W tym czasie miasto pełne było artystów, jednak wszyscy pochodzili z różnych krajów Europy. Ówczesnemu panowaniu króla Karola I towarzyszył prawdziwy rozkwit historii kultury brytyjskiej. Za jego przyczyną, m.in. dwóch sławnych artystów, Rubens oraz Van Dyck rozpoczęło dekoracje sądu w Greenwich i Whitehall. Wszyscy znakomici malarze, którzy tworzyli w Wielkiej Brytanii w okresie renesansu byli sprowadzani do kraju z innych miast europejskich. W tym czasie trudno było bowiem o narodowego artystę, którego sławę można by porównać do Caravaggia czy Michała Anioła. Bogata kultura wizualna średniowiecznej Brytanii – widoczna jeszcze w takich katedrach jak Salisbury czy Gloucester – w większości została zniszczona przez działania reformacji.

Artystą, który jako pierwszy zasłynął w kategorii malarstwa narodowego Brytanii okresy renesansu był właśnie William Dobson. Do dziś niewiele wiadomo o jego edukacji artystycznej, trzeba jednak przyznać, że bez względu na to, czy kształcił się sam czy pod okiem mistrza, posiadał bezsprzeczny talent, czego dowodem jest oferowany na aukcji w Bonhams „Autoportret”. Sposób, w jaki zostało namalowane dzieło zdradza wyraźnie doskonałą znajomość sztuki europejskiej najwyższej klasy, bardzo modnej w tamtym czasie w dworskich i królewskich kręgach.

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra): William Dobson, Autoportret, ok. 1645, fragment, źródło: Bonhams

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.