szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Muzeum Prado prezentuje niezwykły film dokumentalny o Hieronimie Boschu

18.07.2016

Polska: aukcje, Świat: wydarzenia

Muzeum Prado w Madrycie prezentuje najnowszy dokument poświęcony twórczości Hieronima Boscha, stworzony przy udziale słynnych znawców sztuki oraz muzyków, filozofów i pisarzy, takich jak Orhan Pamuk, Laura Restrepo czy Michel Onfray. Świetnej jakości zdjęcia oferują widzom wyjątkową podróż w świat wyobraźni artysty, przybliżając jeden z najbardziej znanych dzieł, jakim jest tryptyk „Ogród ziemskich rozkoszy”.

Do września 2016 roku w Muzeum Prado można podziwiać największą wystawę prac Boscha, w której skład wchodzą wszystkie najważniejsze obrazy oraz tryptyki, sprowadzone z różnych części świata specjalnie na tę wystawę. Bogaty program związany z obchodami 500 rocznicy śmierci malarza, w który wpisuje się hiszpańska ekspozycja uwzględnił także realizację wyjątkowego filmu poświęconemu niezwykłej twórczości Boscha.

Film pt. „Bosch. Ogród snów” w reżyserii José Luis López Linaresa to efekt współpracy historyków, historyków sztuki, pisarzy, artystów oraz muzyków, prezentującej widzom klucz do zrozumienia zarówno samego „Ogrodu ziemskich rozkoszy”, uważanego za najpopularniejsze dzieło malarza jak i jego osoby oraz czasów, w których żył i tworzył.

W realizacji udział wzięli m.in. Cees Nooteboom, Orhan Pamuk, Laura Restrepo, Ludovico Einaudi, Michel Onfray, Salman Rushdie, czy Nelida Pinon. Dokument rozpoczyna się symbolicznym otwarciem drzwi do tryptyku. Gest ten zachęca widza do poznania obrazu, ale też do wzięcia udziału w opowieści, w której być może będzie mógł odnaleźć również samego siebie.

„Ogród ziemskich rozkoszy”, choć wykonany niezmiennie z tej samej farby i drewna, z każdą zmieniającą się epoką niesie ze sobą inne, choć nieustannie aktualne przesłanie. „Ten obraz jest z nami od ponad 500 lat, dając nam swoją siłę oraz duszę. Był aktualny zarówno przed Rewolucją Francuską i po Rewolucji, przed i po ideologii marksistowskiej, przed i po Auschwitz” – przekonuje Cees Nooteboom, słynny holenderski prozaik, jeden z współtwórców filmu.

Film oferuje wyjątkowej jakości zdjęcia nakręcone w ultra-rozdzielczości, przenoszące w świat snu i nieskończonej wyobraźni jednego z największych wizjonerów w dziejach sztuki. Za narracje w filmie odpowiedzialny jest historyk sztuki, profesor Reindert Falkenburg. Imponująca jest także starannie dobrana ścieżka dźwiękowa, angażująca takie sławy jak Lana del Ray, Max Richter, Elvis Costello, Ólafur Arnalds czy Arvo Pärta.

Będąc tego lata w Hiszpanii warto zobaczyć nie tylko wystawę Boscha w Prado, ale też dokument. Film będzie prezentowany w ponad 70 kinach w Hiszpanii,USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach a także na Węgrzech. Niebawem poznamy dokładną datę jego wyświetlania w naszym kraj. Szczegółowa lista hiszpańskich kin, w których wyświetlany będzie dokument znajduje się na stronie www.elboscoeljardindelossuenos.es

Justyna Stasiek – Harabin

Fotografia (góra):Hieronim Bosch, Ogród ziemskich rozkoszy, 1503-1510

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.