szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Muzy i artystki w Musée Sainte-Croix

12.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

Podążając za trendem zainicjowanym przez Palais Lumière w Evian, Musée Sainte-Croix we francuskim Poitiers prezentuje dwanaście wspaniałych prac, wypożyczonych ze zbiorów Musée des Beaux-Arts, eksponujących kobiecą postać w charakterze artystki i modelki. Wystawa zatytułowana „Belles de Jour” potrwa do 9 października.

Motyw kobiecości jest silnie obecny w całej kolekcji Musée Sainte-Croix – zarówno w eksponatach pochodzących z czasów starożytnych, jak i aktualnych dokonaniach sztuki współczesnej. Dlatego też wystawa „Belles de Jour” pozwala spojrzeć na płeć piękną z wielu rozmaitych perspektyw. Doskonałym wstępem do uchwycenia obszernej kobiecej problematyki, rozwijanej w sztuce przez kolejne stulecia, może być zatem zapoznanie się z archeologicznymi zbiorami instytucji, takimi jak np. tabliczki z jaskini La Marche z wyrytymi na nich wizerunkami żeńskimi, czy też grobowiec kobiety z Naintrè.

August Renoir, Portret Misi Gidebskiej-Sert, 1904

August Renoir, Portret Misia Godebska-Sert, 1904

Postać niewiasty zaczęła się cieszyć wyraźnym zainteresowaniem artystów zwłaszcza od czasów II Cesarstwa Francuskiego, co znajduje swoje odzwierciedlenie także na wystawie „Belles de Jour”. Zwiedzający może tu podziwiać bowiem prace artystek, takich jak Camille Claudel, Romaine Brooks, Sarah Lipska, Valentine Hugo, Chana Orloff, Kay Sage czy Odette Pauvert, ale także zapoznać się z prawdziwymi muzami sztuki, jakimi były na przykład Misia Sert, Colette, Marchesa Casati, Ida Rubinstein lub Nathalie Paley. Bez względu na to czy były one słynnymi osobowościami artystycznego świata, czy też anonimowymi modelkami, każda z tych postaci stanowi dziś prawdziwą ikonę kobiecości. Wystawa pozwala poszerzyć perspektywę postrzegania niewiasty nie tylko na zasadzie antagonizmu wobec mężczyzny, ale też jako świadka zmieniających się epok i postaw, uczestniczki rozwoju urbanizacji, industrializacji i modernizacji w każdym ówczesnym aspekcie życia.

Ekspozycji, której ważną część stanowią prace autorstwa Suzanne Valadon, Fèlixa Wallotton, Kees Van Dongen, Tamary de Lempickiej czy Sigmara Polke, towarzyszą obiekty wypożyczone z Musée d’Orsay, Musée des Beaux-Arts de Rouen oraz z prywatnych kolekcji. Choć wszystkie z zebranych eksponatów poruszają temat kobiecości, ich problematyka jest tak naprawdę rozmaita. Ukazuje ona bowiem fakt, jak bardzo niejednolitą rolę przybierała na przestrzeni dziejów kobieta, począwszy od matki, poprzez kurtyzanę czy modelkę, na ikonie świata mody i artystce skończywszy.

Dzisiaj badanie motywu kobiecości na polu historii sztuki staje się coraz bardziej powszechne. Katalog towarzyszący wystawie oraz międzynarodowe sympozjum, które odbędzie się w dniach 23 i 24 września 2016 pozwoli jeszcze dokładniej zagłębić tę intrygującą tematykę.

Wystawa Musée Sainte-Croix została przygotowana we współpracy z Musée des Beaux-Arts de Nantes oraz Palais Lumière w Evian. Musée Sainte-Croix od lat realizuje politykę partnerstwa z instytucjami narodowymi jak i regionalnymi, regularnie zachęcając swoją widownię do poznawania prac związanych z ich własnymi kolekcjami.

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.