szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Aukcja portretów artysty – bankruta Andrew Vicariego

17.08.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Andrew Vicari to walijski portrecista, którego majątek, zgromadzony głównie dzięki portretowaniu saudyjskiej rodziny królewskiej szacowany jest na ponad 90 milionów funtów. Artysta w 2014 roku ogłosił bankructwo. Od tygodnia trwa wyprzedaż obrazów olejnych, szkiców, rysunków oraz tryptyków artysty zorganizowana przez Southern Independent Auctions.

W licytacji, rozpoczętej 9 sierpnia bierze udział 49 prac, obejmujących zarówno malarstwo olejne na płótnie jak i rysunki ołówkiem na papierze. Większość z nich to portrety indywidualne lub zbiorowe. 17 obrazów olejnych Vicariego, wystawionych na aukcji w następstwie postępowania upadłościowego, namalowanych zostało na podstawie fotografii głównie w latach 2004-2006. Przedstawiają one między innymi Margot Fonteyn, Laurence Olivier, Raviego Shankara, George’a Bernarda Shaw’a, Franka Sinatrę oraz inne sławy. Z kolei, rysunki kredą i ołówkiem prezentują wizerunki Le Corbusiera, Henrika Ibsena, Edith Evans, Jeana Paula Sartre, T. S. Eliota, Luchino Visconti czy Igora Stravinsky’ego. Ceny wywoławcze rysunków zaczynają się od 50 funtów, obrazów olejnych – od 100 funtów, zaś tryptyków – od 200 funtów.

Andrew Vicari, La Marianne, olej na płótnie, 1980

Andrew Vicari, La Marianne, olej na płótnie, 1980

Andrew Vicari jest artystą, który zdobył uznanie dzięki malarstwu portretowemu. Jego prace uczyniły go w 2004 roku najbogatszym żyjącym malarzem brytyjskim. W 2006 roku Vicari znalazł się na liście najbogatszych osób magazynu The Sunday Times, który oszacował majątek twórcy na 92 miliony funtów. Opisując artystę jako „urodzonego w Port Talbot syna włoskiego restauratora”, czasopismo podaje jednocześnie, jakoby Vicari był najmłodszym spośród studentów dopuszczonych do nauki w Slade School of Fine Art w Londynie, gdzie już jako 13-letni chłopiec ćwiczył swoją technikę malarską pod okiem Francisa Bacona. Źródła bogactwa artysty magazyn upatruje w zamiłowaniu przedstawicieli państwa Arabii Saudyjskiej do jego malarstwa. W latach 70. tworzył on bowiem liczne portrety członków saudyjskiej rodziny królewskiej, a także obrazy przedstawiające sceny rodzajowe z życia Beduinów oraz codzienność miasta Rijad. The Sunday Times donosi też, że w roku 1991 książę Arabii Saudyjskiej Khalid kupił 125 obrazów autorstwa Vicariego, ilustrujących I wojnę w Zatoce Perskiej za 13 milionów funtów. Miał również otrzymać 25 milionów funtów na wykonanie największego na świecie olejnego obrazu, portretującego saudyjską rodzinę królewską. W październiku 2014 roku, mając 76 lat, Andrew Vicari zadeklarował swoje bankructwo.

fot.(góra): Andrew Vicari, Study of Children, fragment, rysunek, 2002, źródło: D.A. Bonhams

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.