szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Artysto – aplikuj!

17.08.2016

Aktualności, Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Jesiennym miesiącom bieżącego roku towarzyszy mnóstwo interesujących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów artystycznych, w których warto wziąć udział ze względu chociażby na ich wysoki prestiż, ale i z powodu atrakcyjnych nagród, które oferują. Z wyselekcjonowanego zestawienia wydarzeń zarówno początkujący studenci wyższych szkół artystycznych, jak i rysownicy, graficy, malarze, fotograficy, artyści multimedialni, twórcy instalacji czy osoby zajmujące się projektowaniem, z pewnością wybiorą coś dla siebie.

Konkurs Wzorniczy CarpetVista

Organizator: firma CarpetVista z siedzibą w Malmö
Termin: 23-09-2016
Dziedzina: wzornictwo, projektowanie
Opłata: Brak

Opis: Konkurs stanowi niezwykle ciekawą propozycję dla miłośników wzornictwa i designu. Zadaniem, jakie organizator stawia przed uczestnikami jest stworzenie projektu dywanu utrzymanego w nowoczesnym stylu. Zgłaszane do konkursu prace mogą uwzględniać ten sam wzór dywanu w różnorodnych wersjach kolorystycznych. Organizator zapewnia wytworzenie dywanów zgodnie z założeniami zwycięskich projektów przy użyciu najwyższej jakości materiałów i techniki tkactwa ręcznego. Wybrane przez jury wzory powielone zostaną w ograniczonej ilości i będą sprzedawane wyłącznie w internetowym sklepie CarpetVista. Konkurs przewiduje wybór dwóch głównych zwycięzców, którzy otrzymają ponadto nagrodę pieniężną w wysokości 2 230 euro. Drugim miejscem wyróżnieni zostaną trzej autorzy projektów, zaś trzecim – aż dwudziestu.

Strona konkursu: https://www.carpetvista.pl/eng/designcompetition.html?ad=1881


NordArt

Organizator: Kunstwerk Carlhütte
Termin: 30-11-2016
Dziedzina: malarstwo, rzeźba, instalacja, fotografia
Opłata: Brak

Opis: Jedna z największych wystaw sztuki współczesnej na świecie, reprezentująca wszystkie dyscypliny artystyczne, doczekała się już swojej 18 edycji. Odbywa się ona corocznie w małej miejscowości Büdelsdorf w Niemczech. Miejsce prezentacji ekspozycji, wielka hala oraz 80-metrowy park, świadczy o ogromnym formacie tego światowego wydarzenia. Organizowana od 1999 roku wystawa, prezentuje 250 wybranych prac. W roku 2016 ilość zgłoszonych do konkursu projektów okazała się rekordowa. Chęć udziału w wydarzeniu wyraziło bowiem aż 4500 artystów z 109 różnych zakątków świata. Organizatorzy przewidują dla zwycięzcy nagrodę w wysokości 10 000 euro. Oprócz tego, przyznawane są także trzem wybranym twórcom nagrody publiczności w kwocie 1 000 euro.

Strona konkursu: http://www.nordart.de/en/bewerbung-NA17.html


Międzynarodowy konkurs SILENT BOOK CONTEST 2017

Organizator: the Comune of Mulazzo, the Association Montereggio Paese dei Librai
Termin: 31-01-2017
Dziedzina: grafika, ilustracja, rysunek
Opłata: 50 euro za każdy zgłoszony projekt książki

Opis: Silent Books Contest skierowany jest do ilustratorów, grafików i plastyków z całego świata. Celem konkursu jest stworzenie estetycznego wizualnie, inteligentnego projektu książki, która wyłącznie za pomocą ilustracji będzie opowiadała interesującą historię. Realizacja nie powinna zawierać żadnej treści oprócz tytułu. Uczestników czeka więc bardzo trudne zadanie skonstruowania spójnej, ciągłej narracji jedynie z użyciem wizualnej formy. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 4 500 euro, a także możliwość publikacji swojej książki.

Strona konkursu: http://silentbookcontest.com/www.silentbookcontest.com/contest-EN.html


Lahti International Poster Triennial 2017

Organizator: Muzeum Plakatu Lahti, Grafia
Termin: 30-11-2016
Dziedzina: plakat, grafika
Opłata: 20 euro

Opis: Konkurs adresowany jest do grafików z całego świata. Jedną z reguł udziału w nim jest złożenie prac w czterech określonych kategoriach. Pierwsza z nich dotyczy plakatu o charakterze ideologicznym, kulturalnym bądź społecznym. Drugą kategorią jest plakat środowiskowy. Trzecia z kolei wymaga odniesienia się do zagadnienia autonomii państwa, w związku z obchodzoną w 2017 roku setną rocznicą niepodległości Finlandii. Czwarta kategoria natomiast odnosi się do plakatu komercyjnego. Wystawa konkursowa, zorganizowana w Muzeum Plakatu w Lahti, będzie trwała od 9 czerwca do 24 września 2017 roku. Nagrody przyznawane są artystom w wielu kategoriach, zaś najwyższa z nich gwarantuje wygraną w kwocie 3 500 euro.

Strona konkursu: http://postertriennial2017.fi/rules-saannot.html


Lexus Design Award 2017

Organizator: Lexus we współpracy z Designboom
Termin: 16-10-2016
Dziedzina: design, projektowanie
Opłata: Brak

Opis: Konkurs Lexus Design Award po raz pierwszy odbył się w 2013 roku i już wtedy zgromadził ogromną liczbę uczestników z całego świata. Kolejna edycja wydarzenia zaprasza do udziału zarówno profesjonalnych twórców i studentów szkół artystycznych, jak i amatorskich entuzjastów designu. Fundamentalnym elementami budującymi markę Lexus jest wyobraźnia, kunszt, pasja projektowania oraz nieograniczona kreatywność. Organizator wierzy, iż te istotne cechy w połączeniu ze sobą pozwalają zmieniać świat i budować lepszą przyszłość. Dlatego też od laureatów wymaga on realizacji, będącej fuzją wszystkich tych komponentów. Tematem konkursu jest termin „YET”, który pozwala na przekraczanie granic, szukanie nowych możliwości oraz urzeczywistnianie koncepcji, które wydają się być niemożliwe do zrealizowania. Zgłaszane do konkursu projekty mogą mieć dowolny charakter.
12 najlepszych projektów znajdzie się w ścisłym finale, zaś 4 z nich zostaną zrealizowane pod okiem światowej sławy designerów. Dodatkowo, 4 zwycięzców wraz z 8 pozostałych finalistów otrzymają nagrodę w postaci możliwości uczestnictwa w Milan Design Week.

Strona konkursu: http://www.lexus-int.com/lexus-design/lexus-design-award/


20th Japan Media Art Festival

Organizator: Japońska Agencja Kultury
Termin: 09-09-2016
Dziedzina: sztuka multimedialna, film, instalacja, fotografia, grafika, rysunek
Opłata: Brak

Opis: Japan Media Art Festiwal odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty. Od samego początku festiwalu, czyli od 1997 roku, imprezie towarzyszy konkurs prac z czterech głównych dyscyplin: sztuka, rozrywka, animacja i manga. W kategorii sztuka uczestnicy mogą zgłaszać prace z zakresu sztuki interaktywnej, sztuki mediów, sztuki wideo, instalacji, grafiki, fotografii. W konkursie z dziedziny rozrywka przyznawane są nagrody za gry, prace wideo, produkcje multimedialne, aplikacje, oprogramowania czy gadżety. Jeśli chodzi o animacje, uczestnicy mogą prezentować zarówno swoje krótko- i długometrażowe produkcje, jak i seriale animowane. Z kolei, kategoria manga obejmuje prace takie jak komiks w formie książkowej, komiks w formie magazynu czy też komiks opublikowany on-line. W każdej z poszczególnych dziedzin będą przyznawane nagrody Grand Prix, Excellent Award oraz New Face Award. Corocznej wystawie pokonkursowej towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe w charakterze sympozjów, pokazów i prezentacji. Impreza skierowana jest do artystów wszelkich dyscyplin z różnych zakątków świata. Zeszłoroczna, 19 edycja zgromadziła uczestników z 87 krajów, co pozwoliło na urzeczywistnienie celu organizatorów festiwalu, jakim jest promowanie odmienności kulturowej Japonii przy jednoczesnym zaakcentowaniu jej różnorodności.

Strona konkursu: http://festival.j-mediaarts.jp/en/about/about/


XII Konkurs Ilustratorski Tapiluran

Organizator: Włoskie Stowarzyszenie Kulturalne Tapiluran
Termin: 31-10-2016
Dziedzina: rysunek, ilustracja
Opłata: 10 euro

Opis: Włoskie Stowarzyszenie Kulturalne organizuje już po raz 12 konkurs dla rysowników, grafików i ilustratorów z całego świata. Tegorocznym tematem wydarzenia jest „CIAK”, czyli onomatopeiczne włoskie słowo, którym określa się dźwięk wydawany przez klaps filmowy przy kręceniu ujęcia. Ten specyficzny trzask urządzenia, dał początek ogromnej ilości scen w historii kina, które po dziś dzień żyją w naszej zbiorowej pamięci kulturowej. Inne, mniej znane, być może wywarły jeszcze istotniejszy wpływ na rozwój naszej osobowości. Organizatorzy konkursu proponują, aby za pomocą ilustracji dokonać reinterpretacji wybranej sceny filmowej, która okazała się dla uczestnika niezwykle znacząca. Artysta może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę wykonaną dowolną techniką. W konkursie można zdobyć nagrodę jury o wartości 2 000 euro oraz nagrodę przyznawaną przez publiczność w kwocie 500 euro. Ponadto, 40 najlepszych prac zaprezentowanych zostanie na wystawie oraz opublikowanych w katalogu wydarzenia, zaś 12 z nich będzie wykorzystanych przy ilustrowaniu kalendarza.

Strona konkursu: http://www.tapirulan.it/concorso-calendario/571/en


Gyeonggi Międzynarodowe Biennale Ceramiki Korea 2017

Organizator: Koreańska Fundacja Ceramiki
Termin: 31-10-2016
Dziedzina: ceramika
Opłata: Brak

Opis: Konkurs jest reakcją na ciągle zmieniające się trendy w światowej sztuce ceramiki, ulegającej wciąż modernistycznym wpływom oraz nowatorskim koncepcjom. Dlatego też, organizatorzy zachęcają artystów z całego świata do podjęcia próby przedefiniowania istoty twórczości ceramicznej poprzez odnalezienie nowych form ekspresji dla tej dziedziny sztuki przy jednoczesnym odniesieniu do jej tradycyjnych technik, kompozycji oraz założeń. Kwestia tematyki zgłaszanych prac nie została określona, więc pozostaje ona subiektywnym wyborem artysty. W konkursie przyznawane są: Nagroda Główna, Złota Nagroda, Srebrna Nagroda, Brązowa Nagroda, Nagroda Specjalna oraz Nagroda Publiczności. Oprócz wygranej pieniężnej, zwycięzca zostanie zaproszony do zorganizowania wystawy indywidualnej podczas Gyeonggi Międzynarodowego Biennale Ceramiki 2019.

Strona konkursu: https://www.kocef.org/eng/n03_info/01.asp?mode=view&idx_num=107&page=1


KONKURS NA MURAL PRZY ULICY OGRODOWEJ 65 W WARSZAWIE

Organizator: RealCo Projekt 1
Termin: 06-09-2016
Dziedzina: mural, street art
Opłata: Brak

Opis: Wizją organizatorów konkursu jest nadanie modernistycznej kamienicy na warszawskiej Woli wyjątkowego, nowoczesnego wyglądu. Stąd też pojawił się pomysł na wypełnienie wschodniej ściany zrewitalizowanego budynku muralem, który swoją treścią będzie nawiązywał do historii kamienicy, bądź najbliższego jej sąsiedztwa. Istotnym kryterium dla jury oceniającego projekty będzie także forma oraz kolorystyka proponowanej pracy, ponieważ powinna ona doskonale wkomponowywać się w kontekst okolicznej architektury. Artysta będzie miał ogromne pole do popisu, gdyż powierzchnia do zagospodarowania na ścianie budynku, równa jest około 750 metrom kwadratowym. Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich o ogromnej kreatywności. Organizatorzy odpowiedzialni są za pokrycie całościowego kosztu realizacji wybranej propozycji. Autor zwycięskiego projektu otrzyma 3000 zł.

Strona konkursu: http://realco.pl/artykul_4.html


JASNOWIDZE Druga edycja międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci

Organizator: Wydawnictwo Dwie Siostry
Termin: 15-12-2016
Dziedzina: grafika, rysunek, ilustracja
Opłata: Brak

Opis: Ze względu na wielki sukces pierwszej edycji konkursu Jasnowidze, Wydawnictwo Dwie Siostry postanowiło ponownie dać szansę pokazania swoich umiejętności zarówno debiutantom, jak i doświadczonym już twórcom z Polski i z zagranicy, występującym indywidualnie bądź zespołowo. Bezpośrednim celem wydarzenia jest inicjowanie procesu projektowania wartościowych merytorycznie oraz pięknych wizualnie książek dla najmłodszych. Ponadto, możliwość zgłaszania prac w języku angielskim daje artystom okazję do zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.
Uczestników czeka trudne zadanie, ponieważ kryteriami oceny będą nie tylko poziom oryginalności i jakość artystyczna projektu, ale również forma pobudzająca dziecięcą wyobraźnię oraz treść odpowiadająca wrażliwości najmłodszych. Prace konkursowe powinny zgłaszane być wraz z konspektem lub scenorysem całej książki, a także trzema rozkładówkami i okładką. Najlepsza realizacja zdobędzie nagrody w postaci 2500 euro, możliwości wydania książki oraz udziału w wystawie pokonkursowej.

Strona konkursu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016/


Międzynarodowy konkurs WOLNOŚĆ FORMY w ramach FESTIWALU FORM KOMUNIKACJI MEDIALNEJ Interference Festival

Organizator: Fundacja Interference
Termin: 01-09-2016
Dziedzina: krótka forma wizualna, sztuka multimedialna
Opłata: Brak

Opis: Konkurs WOLNOŚĆ FORMY skierowany jest do twórców krótkich form wizualnych, a jego celem jest pozyskanie jak najszerszego spektrum prac, prezentowanych później w ramach Interference Festival, a także wyłonienie realizacji najbardziej wyróżniających się pod względem zarówno kreacyjnym, jak i estetycznym. Wydarzenie stwarza również doskonałą szansę na prezentację przedsięwzięć twórców indywidualnych, firm, organizacji, instytucji czy kolektywów artystycznych z Polski i z zagranicy.
Uczestnicy mają możliwość zgłaszania prac konkursowych w czterech kategoriach: Found Footage, Wideoklip, Kreatywna Forma Reklamowa oraz Eksperymentalna Krótka Forma Wizualna. Główna nagroda zapewniona zwycięzcy wynosi 2500 zł.

Strona konkursu: http://contest.interferencefestival.com/


Ogólnopolski konkurs dla studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych (NIE)OBECNOŚĆ

Organizator: Stowarzyszenie ARTmagedon, Galeria 1 B. Słomki w Lublinie
Termin: 28-08-2016
Dziedzina: wszystkie dziedziny sztuki
Opłata: Brak

Opis: Organizatorzy wydarzenia zachęcają studentów oraz absolwentów wyższych szkół artystycznych do podjęcia próby zobrazowania zagadnienia nieobecności zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i metaforycznym. W tym celu zasady konkursowe pozwalają na sięgnięcie uczestników do najrozmaitszych form przedstawienia, począwszy od malarstwa i grafiki, poprzez rzeźbę czy instalację, na fotografii oraz sztuce cyfrowej kończąc. Najważniejszą bowiem zasadą imprezy jest konieczność odniesienia się do tytułowego motywu poprzez zilustrowanie antagonizmów pojęciowych na linii pustka-pełnia czy też pozytyw-negatyw.
Najlepsze prace prezentowane będą podczas wystawy pokonkursowej w Galerii Labirynt, natomiast zwycięzcy liczyć mogą na nagrody pieniężne w kwocie, kolejno 10 000, 5 000, 2 000 zł, za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Strona konkursu: https://artmagedon.wordpress.com/dzialalnosc/nieobecnosc-ogolnopolski-konkurs-dla-studentow-i-absolwentow-wyzszych-szkol-artystycznych/


Międzynarodowy Konkurs na plakat ROTMISTRZ PILECKI BOHATER NIEZWYCIĘŻONY. RAPORT Z AUSCHWITZ o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU

Organizator: Fundacja GDZIE
Termin: 30-09-2016
Dziedzina: plakat, grafika
Opłata: Brak

Opis: Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z niezwykle bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego czasów II Wojny Światowej, zapisał się w naszej historii narodowej jako symbol odwagi, poświęcenia, gotowości do bezwzględnej walki za Ojczyznę. Cel, jaki sobie postawił, a mianowicie dobrowolne dostanie się do obozu w Auschwitz, by tam zorganizować ruch oporu, stał się niezaprzeczalnym świadectwem oddania dla kraju. Zapraszając do udziału w wydarzeniu zarówno studentów szkół artystycznych, jak i profesjonalnych plastyków czy grafików, organizatorzy konkursu pragną upamiętnić tę niezwykle ważną dla naszej historii postać.
Uczestnicy mają prawo zgłosić maksymalnie trzy, wcześniej niepublikowane, prace konkursowe. Każda z nich powinna zawierać napis: Witold Pilecki 13.05.1901 – 25.05.1948. Zwycięski plakat będzie miał szansę stać się okładką anglojęzycznego wydania Raportu Witolda, tekstu autorstwa Pileckiego, dokumentującego działalność ruchu oporu w Auschwitz. Organizator przewidział także nagrody pieniężne o wysokości kolejno 10 000, 6 000 i 4 000 złotych za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Strona konkursu: rtmpilecki.com.pl/konkursy/konkurs-miedzynarodowy-na-plakat.html


III Międzynarodowy Konkurs Artystyczny – PEJZAŻ WSPÓŁCZESNY – Częstochowa 2016

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Częstochowski
Termin: 30-09-2016
Dziedzina: malarstwo, grafika, rysunek, tkanina artystyczna, fotografia
Opłata: 70 zł.

Opis: Tematyka pejzażu zmieniała swój status wraz z rozwojem sztuki na przestrzeni dziejów, ewoluując od funkcji tła na obrazie, po motyw, będący wręcz źródłem nowego kierunku, jak to miało miejsce w przypadku impresjonizmu. Wraz z nastaniem XIX i XX wieku malarstwo krajobrazowe stało się tak popularne, że twórcy wyczerpali niemal wszelkie nowatorskie pomysły, odnoszące się do tego wątku w sztuce. Jednakże organizatorzy konkursu proponują profesjonalnym artystom-plastykom zaprezentowanie swych innowacyjnych postaw wobec tematu pejzażu. Forma zgłaszanych do konkursu prac może być dowolna i obejmować zarówno malarstwo, rysunek, jak i grafikę, fotografię czy nawet tkaninę artystyczną. Najwyższa nagroda pieniężna za pierwsze miejsce w konkursie wynosi 6 000 złotych.

Strona konkursu: http://www.zpapczestochowa.pl/konkursy.html

 

Informacje o wystawach pochodzą z materiałów prasowych zamieszczonych na stronach poszczególnych galerii i instytucji.

LOGO RiSi

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.