szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielka wystawa Caravaggia i jego następców w londyńskim muzeum

19.08.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Europa

„Beyond Caravaggio” to pierwsza tak duża wystawa w Wielkiej Brytanii, która zaprezentuje arcydzieła Caravaggia, barokowego mistrza światła, jednego z najsłynniejszych artystów wszech czasów. Ekspozycja, którą oglądać będzie można od 11 października w National Gallery w Londynie przybliży jego słynne prace oraz ukaże jaki wpływ jego sztuka wywarła zarówno na artystów mu współczesnych jak i późniejszych naśladowców.

Na wystawę „Beyond Caravaggio”, której otwarcie zaplanowano na 11 października 2016 roku w National Gallery w Londynie, składać się będzie 49 wybitnych prac pochodzących z muzeów, pałaców, kościołów a także kolekcji prywatnych Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Jej zwiedzanie rozpoczynać się będzie od prac wykonanych w Rzymie – mieście, gdzie Caravaggio skupiał się wokół tematyki muzyków, wróżek, grających w karty i bawiących się młodych mieszkańców wiecznego miasta. Kunszt malarski, naturalizm oraz doskonałe światło, jakiego historia sztuki wcześniej nie znała sprawiły, że obrazy te uznawane są za jedne z ważniejszych w twórczości Caravaggia. Znajdujący się w zbiorach National Gallery obraz „Chłopiec ugryziony przez jaszczurkę” z 1595 roku zawiśnie m.in. w otoczeniu pracy „Wróżka” z 1615-20, autorstwa Bartolomeo Manfredi oraz arcydzieła francuskiego malarza Georges’a de la Tour „Oszust z asem karo”, wypożyczonego z Muzeum Kimbell Art w Dallas.

Caravaggio to jedna z bardziej rewolucyjnych postaci w historii sztuki. Jego zaskakująco oryginalne, naładowane emocjonalnie obrazy o niezwykłym naturalizmie, dramatycznym oświetleniu oraz potężnej sile oddziaływania miały wielki wpływ na sztukę europejską, co dostrzec można także do naszych czasów. Caravaggio, choć nie miał uczniów, nie podróżował i zmarł w bardzo wczesnym wieku 39 lat, stał się artystą, którego prace, jeszcze za jego życia, przybywali podziwiać w Rzymie artyści z niemal całej Europy. Wielu z nich postanowiło kontynuować styl malarski Caravaggia, podobnie jak on, posługując się naturalizmem oraz ekspresyjnymi efektami świetlnymi. Mowa tu między innymi o malarzach takich jak Orazio Gentileschi, Valentin de Boulogne, Jusepe de Ribera czy Gerrit van Honthorst, których będzie można podziwiać na wystawie.

Pierwsza, publiczna prezentacja prac Caravaggia, jaka odbyła się w 1600 roku wywołała ogromne poruszenie i bardzo szybko zapewniła artyście bogatych i wpływowych mecenasów sztuki. Dla jednego z nich, Ciriaco Mattei wykonał w 1601 roku słynną „Wieczerze w Emaus” oraz niedawno odkryte dzieło „Pojmanie Chrystusa” z 1602 roku. Obie te prace zaprezentowane zostaną na wystawie i zestawione zostaną z innymi obrazami, kontynuującymi dorobek malarski Caravaggia.

Wystawa to wynik współpracy National Gallery w Londynie, Szkocji oraz Irlandii. Po jej zakończeniu w Londynie, zaplanowanym na 15 stycznia 2017 roku, ekspozycja wyruszy do Irlandii, a także Szkocji, gdzie będzie prezentowana w okresie wakacyjnym w roku 2017.

fot.(góra): Caravaggio, Wieczerza w Emaus, 1601

Justyna Stasiek-Harabin

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.