szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zestawienie najdroższych przedstawicieli francuskiej abstrakcji

30.08.2016

Aktualności, Analiza rynku sztuki

Malarstwo abstrakcyjne cieszy się obecnie wielkim powodzeniem na międzynarodowym rynku sztuki. Poniżej przedstawiamy ranking najdroższych francuskich malarzy abstrakcyjnych.

Abstrakcja jest bardzo ważną formą wizualną dla francuskiej historii sztuki. Świadczy o tym chociażby fakt rozwinięcia się tam ruchu artystycznego pod nazwą „nowej szkoły paryskiej”, skupiającego grupę malarzy abstrakcyjnych, pracujących we Francji w latach 1940-1965. Wyklarowanie się tego rodzaju nieformalnego ugrupowania spowodowane było między innymi tragedią II wojny światowej, która przyciągnęła do Francji wybitnych artystów z wielu różnych krajów. Wśród nich znaleźli się Serge Poliakoff z Rosji, Hans Hartung z Niemiec, Gustave Singier z Belgii, Jean-Michel Atlan z Algierii, Vieira da Silva z Portugalii. Obecnie, twórcy „nowej szkoły paryskiej” cieszą się powodzeniem na rynku sztuki. Najbardziej cenieni są ci, którzy osiągnęli sukces poza granicami Francji, a sprzedaż ich dzieł generuje milionowe zyski dla domów aukcyjnych. Do tej grupy zaliczyć można takich twórców, jak: Serge Poliakoff, Hans Hartung, Vieira da Silvia, Jean Fautrier oraz Pierre Soulages. Natomiast w przypadku Jean-Michel Atlana czy Gustave’a Singiera ciężko było rozbudzić aukcyjny entuzjazm. W niedużym stopniu objawił się on pod koniec lat 80. oraz w początkach 90 i niestety szybko ucichł.

Maria Helena Vieira da Silva. Untitled, 1958, źródło: Bonhams

Maria Helena Vieira da Silva. Untitled, 1958, źródło: Bonhams

Dziś do najdroższych artystów abstrakcyjnych Francji należą:

1. Pierre Soulages. Jest to obecnie najdroższy żyjący francuski artysta abstrakcyjny. Typowe dla niego kompozycje to szerokie, belkokształtne formy na białym tle. Został uznany za prekursora monochromatycznych kompozycji kolorystycznych. Jego prace zawisły w The Phillips Gallery w Waszyngtonie, Muzeum Guggenheima i MoMa w Nowym Jorku czy też Tate Gallery w Londynie. 21 spośród jego dzieł przekroczyły wartość miliona dolarów. Jego absolutny rekord został ustanowiony 2013 w londyńskim Sotheby’s, kiedy za jedną z jego prac zapłacono prawie 6,7 mln dolarów.

2. Serge Poliakoff. Jest francuskim artystą rosyjskiego pochodzenia. Jego obrazy posiadają charakter barwnych „układanek”. Wielki wpływ na rozwój abstrakcyjnego kierunku jego sztuki, jak przyznaje sam artysta, miał Wassily Kandinsky oraz Sonia Delaunay. Obecnie jego olejne obrazy można nabyć za kwotę od 50 do 200 tys. dolarów, natomiast gwasze za 25-50 tys. dolarów.

3. Hans Hartung. Jest to niemiecko-francuski malarz i grafik, którego bezprzedmiotowe, graficzne, najczęściej czarne linie wykonane na białych tłach przywodzą na myśl chińskie malarstwo tuszem. Jego prace osiągają ceny pomiędzy 50 a 150 tys. dolarów. Wydaje się jednak, że zainteresowanie artystą wzrasta, o czym świadczy sprzedaż jego dzieła No 10 „47.10 T”” w 2015 roku za 1,4 mln dolarów.

4. Maria Elena Vieira da Silva. Jest francuską artystką portugalskiego pochodzenia, zajmującą się techniką malarstwa olejnego, gwaszu, litografii i rytownictwa. Jej różnobarwne płótna przedstawiają zakłóconą perspektywę labiryntowych przestrzeni. Dzieło jej autorstwa można nabyć za kwotę od 100 do 500 tys. dolarów. Jednakże, prace tej artystki niejednokrotnie przekraczały również sumę miliona dolarów, w tym w 2011 roku, kiedy dom aukcyjny Tajan sprzedał jej obraz za 2,1 mln dolarów.

5. Jean Bartholle. To malarz francuski, tworzący pierwotnie pod wpływem surrealistów i kubistów. Później stopniowo zajął się utrzymaną w ciemnej kolorystyce abstrakcją, rozjaśniając wraz z upływem czasu swoją paletę. Obecnie jego prace wyceniane są na kwotę od 5 do 15 tys. dolarów.

6. Jean Le Moal. Jest francuskim malarzem i projektantem witraży. Jego prace wyróżniają się mocną kolorystyką oraz częstym zastosowaniem czarnej, grubej linii, oddzielającej od siebie różnobarwne pola na płótnie. Jego dzieła można nabyć za 5-15 tys. dolarów.

Fot. (góra) Pierre Soulages

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.