szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja Nowej Sztuki w DESA Unicum już 20 września

09.09.2016

Aktualności, Polska: aukcje

20 wrześnie o godzinie 19 będzie miała miejsce Aukcja Nowej Sztuki w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Znajdą się na niej prace współczesnych twórców wystawianych w najlepszych krajowych i zagranicznych muzeach, m.in. dzieła Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery i Pawła Bownika. Większość z prac nich nigdy wcześniej nie pojawiła się na żadnej aukcji.

Sztuka Zbigniewa Libery wywołuje kontrowersje nieprzerwanie od przeszło 20 lat. Ponad 30 indywidualnych wystaw potwierdziło popularność twórczości czołowego prekursora sztuki krytycznej w Polsce. Cykl fotografii „Pozytywy” to jedna z prac Libery, która odbiła się najgłośniejszym, medialnym echem. Wielkoformatowa fotografia będzie licytowana od 9 tysięcy złotych. Z tą samą ceną wywoławczą wystawiona zostanie praca Pawła Bownika, polskiego artysty, którego zdjęcia eksponowane były w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Galerii Foksal. Hiperrealistyczne fotografie roślin to efekt tęsknoty za analogową ciekawością, fascynacji nauką i mechanizmami współczesności.

Oprócz nowych mediów mocne miejsce na Aukcjach Nowej Sztuki zajmuje tradycyjne malarstwo. Część z płócien dostępnych na wrześniowej licytacji po raz pierwszy pojawi się na rynku aukcyjnym. Jedną z takich prac jest „Islandia II” Normana Leto, wystawiana w kwietniu tego roku na indywidualnej wystawie artysty w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Prace trzech najsłynniejszych twórców Grupy ŁadnieRafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Wilhelma Sasnala – również znajdą się na wrześniowej licytacji. Do Sasnala, uznawanego za czołowego malarza wśród polskich twórców urodzonych w latach 70., należy najwyżej wyceniana praca na aukcji. Obraz „Westerplatte I” z 2002 roku będzie licytowany od 90 tysięcy złotych.

Wystawę obiektów można będzie oglądać od 10 do 20 września, w godzinach 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota) w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50, w Warszawie

Fot (góra): Zbigniew Rogalski, „Терешкова”, olej na płótnie, 2003 r. źródło: DESA Unicum

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.