szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz olejny flamandzkiego mistrza Jacobsa Jordaensa odnaleziony w magazynie walijskiego muzeum

26.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

„Meleager i Atlanta”, dzieło XVII-wiecznego flamandzkiego mistrza Jacoba Jordaensa, wycenione na 3 miliony funtów, zostało odnalezione w jednym z magazynów muzeum w walijskim mieście Swansea. Uważa się, że zaginiony od 300 lat obraz, przez 150 lat należał do Muzeum Swansea.

Jacob Jordaens, Satyr i dziewczyna z koszem owoców

Jacob Jordaens, Satyr i dziewczyna z koszem owoców

„Meleager Atlanta” był częściowo zamalowany przez nieznanego lokalnego artystę lub konserwatora. Zmieniona została także kompozycja obrazu: konie otrzymały różowe grzywy, kolor nieba został zmieniony z zachmurzonych szarości na wyrazisty niebieski, a także został domalowany duży czerwony sutek do postaci Atlanty.

Pierwotnie obraz był wymieniany na stronie internetowej brytyjskiego dziennika Independent wśród 200 tysięcy zaginionych dzieł sztuki z oznaczeniem jego autora jako „nieznany”. Jednak Bendor Grosvenor, historyk sztuki oraz prezenter programu BBC1 „Fake or Fortune”, podejrzewając, że to Jordaens namalował dzieło, rozpoczął badania.

Co prawda, etykieta na odwrocie obrazu stwierdza, że praca jest jedynie XVIII-wieczną kopią. Jednakże, po konserwacji obraz został wysłany do Courtauld Institute, gdzie eksperci po dokładnej analizie datowali go na lata pomiędzy 1619 i 1622. Istotną wskazówką okazały się drewniane płyty, na których Jordaens wykonał obraz. Na ich odwrocie odkryto szereg kupieckich znaków, literę A oraz herb Antwerpii – rodzinnego miasta malarza.

Jacob Jordaens, Odpoczynek Diany, 1645-1655

Jacob Jordaens, Odpoczynek Diany, 1645-1655

Grosvendor twierdzi, że dzieło to przypomina inną, mieszczącą się obecnie w galerii Prado w Madrycie, pracę Jordaensa, obrazującą mityczną łowczynię Atlantę i jej kochanka Meleagera. Według historyka sztuki znaleziony w Swansea obraz stanowił swego rodzaju próbę przed namalowaniem dzieła z Prado.

Historia odnalezionego z walijskim magazynie dzieła zostanie opowiedziana w pierwszym odcinku programu Grosvendora „Britain’s Lost Masterpieces”, który zostanie wyemitowany w tę środę , 28 września, w BBC4.

Fot. (góra) Jacob Jordaens, Meleager i Atlanta, 1624

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.