szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono zaginione dzieło jednego z największych malarzy wiktoriańskich, Lawrence’a Alma-Tademy

27.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Emitowany przez BBC program „Antques Roadshow”, podczas nagrywania odcinka w Harrogate w północnej Anglii, dokonał jednego z największych w swojej blisko 40-letniej karierze, odkryć. Odnaleziono długo poszukiwany obraz Lawrence’a Alma-Tademy. Cenowy rekord za pracę tego twórcy wynosi obecnie 36 milionów dolarów.

Lawrence Alma-Tadema, Triumf Tytusa, 1885

Lawrence Alma-Tadema, Triumf Tytusa, 1885

Urodzony w Holandii neoklasyk, Lawrence Alma-Tadema, który od 1870 roku na stałe osiadł w Anglii, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli wiktoriańskiego malarstwa. Rupert Maas, ekspert z „Antiques Roadshow” mówi o odkryciu obrazu artysty jako odnalezieniu jednego z najlepszych dzieł sztuki w całej historii programu. Praca wstępnie wyceniana jest na kwotę pomiędzy 230 a 350 tysięcy dolarów.

Obraz Alma-Tademy stanowi portret przyjaciela artysty, Leopolda Löwenstama, wykonany w jego pracowni. Został on podarowany mu przez malarza w 1883 roku jako prezent ślubny.

Maas nazywa Alma-Tademę jednym z największych neoklasycystycznych twórców epoki wiktoriańskiej, którego pracami inspirował się amerykański reżyser Cecil B. DeMille. Zwrócił on także uwagę na historyczne znaczenie dzieła, mówiąc, iż nie ma prawie w ogóle obrazów portretujących rytowników przy pracy, więc tak wymowna i piękna praca Alma-Tademy tym bardziej zasługuje na zaakcentowanie.

Lawrence Alma-Tadema, Kocham Cię, kochaj mnie, 1881

Lawrence Alma-Tadema, Kocham Cię, kochaj mnie, 1881

Portret został przyniesiony do producentów programu przez pra-prawnuka Löwenstama, który wolał jednak zachować anonimowość. Praca była wystawiana w Royal Academy w Londynie rok po otrzymaniu dzieła przez rytownika w prezencie ślubnym, a więc w 1884 roku. Ostatni raz był on publicznie pokazany w 1913 roku, po czym został uznany za zaginiony.

Po usłyszeniu historii obrazu i wycenie jego wartości, obecny właściciel oświadczył, że nie zamierza go sprzedawać. Zamiast tego, praca została odnowiona i wypożyczona Fries Museum w Holandii. W kraju urodzenia Alma-Tadomy zostanie bowiem w tę sobotę, 1 października, otwarta wielka retrospektywa artysty. Wystawę tę będzie można zobaczyć także w Londynie w Leighton House Museum jesienią przyszłego roku.

Lawrence Alma-Tadema, Galeria rzeźb, 1874-75

Lawrence Alma-Tadema, Galeria rzeźb, 1874-75

Alma-Tadema przeniósł się do Londynu w momencie wybuchu wojny francusko-pruskiej i otrzymał brytyjskie obywatelstwo od królowej Wiktorii. Pozostawał pod wpływem nurtu prerafaelickiego, stając się jednym z najbardziej cenionych i najlepiej opłacanych malarzy tamtych czasów. Jednakże, po jego śmierci, obrazy artysty nie były już tak popularne jak wcześniej.

W 2010 roku jeden z największych obrazów Alma-Tademy, „Odnalezienie Mojżesza” z 1904 roku, został sprzedany na licytacji nowojorskiej siedziby domu aukcyjnego Sotheby’s za 36 milionów dolarów, ustanawiając tym samym rekord za obraz wiktoriański.

Portret przedstawiający Löwenstama jest co prawda szacowany na jedną dziesiątą tej kwoty, jednakże Maas podkreśla znaczenie jego odkrycia, iż jest to niezwykle ekscytująca wiadomość dla współczesnego świata sztuki. Mówi też o swojej radości wynikającej z faktu, że pasjonaci malarstwa będą mogli podziwiać to wielkie dzieło pośród innych wspaniałych obrazów.

Fot. (góra) Lawrence Alma-Tadema, Włoski miłośnik sztuki , 1868

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.