szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Inauguracja roku aukcyjnego 2017 w Sopockim Domu Aukcyjnym

16.01.2017

Polska: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

W sobotę, 21 stycznia 2017 r., Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza wszystkich pasjonatów sztuki do udziału w pierwszej w tym roku Aukcji Prac na Papierze. Licytacja oferowanych prac odbędzie się o godz. 17:00, w sopockim kurorcie w siedzibie firmy przy ul. Boh. Monte Cassino 43. Na aukcji zgromadzone zostały rysunki, pastele, akwarele i grafiki wybitnych polskich artystów XIX i XX w.


Oferta tegorocznej Aukcji Prac na Papierze jest wyjątkowo bogata, w katalogu znalazły się aż 184 prace w różnorodnej technice i tematyce. Katalog otwiera dwustronny szkic ze szkicownika Henryka Siemiradzkiego (cena wywoławcza 6 000 zł). I nie jest to jedyna praca tego wybitnego malarza. W ofercie znalazł się również portret młodzieńca, najprawdopodobniej autoportret samego artysty (poz. 4, cena wywoławcza 28 000 zł). Dziełem promującym aukcję jest niezwykły pastel Kazimierza Sichulskiego, utrzymany w secesyjnej stylistyce, z przedstawieniem dziewanny (poz. 10, cena wywoławcza 25 000 zł). Kolejnymi wyjątkowymi pracami oferowanymi na aukcji są: rysunek Jana Matejki ze szkicowym przedstawieniem drzew w sadzie (poz. 8, cena wywoławcza: 22 000 zł), przedstawienie trzech eleganckich jeźdźców Juliusza Kossaka (poz. 5, cena wywoławcza: 27 000 zł), czy akwarela ukazująca Wieśniaków z okolic Sandomierza autorstwa Wojciecha Gersona (poz. 9, cena wywoławcza: 23 000 zł). Absolutnie wyjątkową pracę stanowi portret rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego autorstwa Leona Wyczółkowskiego z 1933 roku, będący formą podziękowania za wykonaną rok wcześniej plakietę na 80-te urodziny Wyczółkowskiego z wizerunkiem malarza (poz. 20, cena wywoławcza: 36 000 zł). Pozostając w temacie portretów, również wart uwagi jest wizerunek Franciszka Maciaka autorstwa Witkacego (poz. 21, cena wywoławcza: 58 000 zł). Spowite w zimowej aurze akwarele Juliana Fałata Polesie (poz. 16, cena wywoławcza: 38 000 zł) czy Krajobraz nad rzeką św. Wawrzyńca Rafała Malczewskiego (poz. 116, cena wywoławcza: 6 000 zł) idealnie wpasowują się w mroźny krajobraz panujący za oknami.

Poza tą jedynie garstką wymienionych pozycji w ofercie znalazły się także prace Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Mai Berezowskiej, Nikifora, Mojżesza Kislinga, Stanisława Eleszkiewicza, Kazimierza Podsadeckiego, Jana Marcina Szancera. Interesująco przedstawia się również oferta z nazwiskami współczesnych artystów. Tutaj warto zwrócić uwagę między innymi na pastel Franciszka Starowieyskiego Malum Vincit Pescis z 1997 r. (poz. 151, cena wywoławcza: 19 000 zł), akwarelę Jerzego Dudy-Gracza Głuchołazy. Ogród 4 nr 342 z 1990 r. (poz. 166, cena wywoławcza: 4 200 zł), czy rysunek z przedstawieniem dwóch postaci Zdzisława Beksińskiego (poz. 167, cena wywoławcza: 12 000 zł).


Wszystkie prace można obejrzeć z bliska w Galerii Sztuki Dawnej Sopockiego Domu Aukcyjnego, lub też zapoznać się z ofertą na stronie: www.sda.pl / katalog 

fot. (góra)  Julian Fałat, „Polesie”, źródło: materiały promocyjne organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.