szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Spór w sprawie Muzeum II Wojny Światowej rozstrzygnięty

26.01.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

24 stycznia bieżącego roku Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił zażalenie Piotra Glińskiego, ministra kultury, wobec orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Fakt ten oznacza, iż od 1 lutego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie mogło scalić obie placówki.

Kamera należąca do Juliena Bryana, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, źródło: materiały instytucji

Naczelny Sąd Administracyjny wykazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie dokonał stosowanej oceny mówiącej o tym, czy w ogóle można zaskarżyć zarządzenie Piotra Glińskiego, dotyczące połączenia muzeów. Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął, czy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej miał prawo we własnym imieniu zaskarżyć zarządzenie ministra. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że wstrzymane w listopadzie 2016 roku orzeczenie o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zostanie zrealizowane. W konsekwencji, 1 lutego 2017 roku powstanie nowa placówka kultury.

Jednym z powodów, dla których minister Gliński od kilku miesięcy walczył o scalenie obu instytucji była, podzielana przez historyka Jana Żaryna, opinia, iż wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej skupia się na uniwersalnej narracji, nie ukazując przy tym w odpowiednim stopniu polskiego punktu widzenia.

Pamiątki po kpt. Antonim Kasztelania, ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, materiały instytucji

W oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeczytać można: „Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 1 lutego 2017 roku zostanie utworzona państwowa instytucja kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Połączenie obu gdańskich placówek o zbliżonym profilu działalności pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć ich potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata.”

Tymczasem 23 stycznia po raz pierwszy zaprezentowano stałą ekspozycję dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej, która miała zostać udostępniona szerszej publiczności w marcu. Z powodu planów zlikwidowania istniejącej w obecnej formie placówki, wystawa zostanie pokazana w trakcie dni otwartych, organizowanych 28 i 29 stycznia 2017 roku.

Paweł Machcewicz, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej potwierdził, iż będzie on respektował decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego.

fot. (góra) Muzeum II Wojny Światowej w budowie

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.