szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Rzadko prezentowane, gipsowe rzeźby Giacomettiego na wystawie w Tate Modern

27.01.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

10 maja bieżącego roku w londyńskim Tate Modern otwarta zostanie największa od 20 lat w Wielkiej Brytanii retrospektywna wystawa dzieł Alberto Giacomettiego. Na ekspozycji pokazane zostaną publiczności rzadko prezentowane prace szwajcarskiego rzeźbiarza. To szczególne wydarzenie potrwa aż do 10 września.

Alberto Giacometti,La Place II, 1948, źródło: Christie’s

Na mającej swoje otwarcie 10 maja w Tate Modern w Londynie retrospektywie twórczości Giacomettiego, po raz pierwszy od 60 lat zostanie zaprezentowana grupa 6 gipsowych rzeźb, zrealizowanych na potrzeby odbywającego się w 1956 roku Biennale w Wenecji, gdzie artysta reprezentował Francję. Legendarne „Kobiety Wenecji” wyeksponowane zostaną obok dwóch innych gipsowych obiektów z tej serii, które po raz pierwszy zostały pokazane przez autora w tym samym roku w Kunsthalle Bern. Składająca się z około 250 dzieł ekspozycja zaprezentuje także rzadko prezentowane rysunki artysty.

Tę legendarną grupę rzeźb, w przypadku których jako modelka służyła mu żona, Anette, artysta wykonał zaledwie w przeciągu trzech tygodni. Na pracę nad obiektami złożył się, poprzedzający odlewanie w gipsie, proces formowania postaci z gliny, kształtowania ich modelu przy pomocy noża oraz nadawanie im odpowiedniej tekstury.

Alberto Giacometti, James Lord, 1964, źródło: Christie’s

Na potrzeby retrospektywnej wystawy zorganizowanej przez Tate Modern oraz Fundację Alberto i Anette Giacomettich w Paryżu, rzeźby zostały poddane starannej restauracji. Konserwacja, polegająca na przywróceniu obiektom ich pierwotnego stanu, pozwoli widzom na dostrzeżenie dokładnych śladów użycia przez artystę scyzoryka w swoim procesie twórczym, co w przypadku rzeźb z brązu, z których Giacometti jest obecnie najbardziej znany, byłoby niemożliwe. Frances Morris, dyrektorka londyńskiego Tate Modern, przeprowadzoną przez paryską fundację restaurację dzieł szwajcarskiego rzeźbiarza, ze względu na delikatny materiał, z którego są one wykonane, uznała za jeden z najbardziej ambitnych projektów konserwatorskich.

Po ekspozycji w Wielkiej Brytanii obiekty powrócą do paryskiej fundacji, gdzie zostaną udostępnione szerszej publiczności. Z powodu swojej kruchości nie będą one jednak ponownie wypożyczane.

Przy organizowaniu retrospektywnej wystawy, duże znaczenie odegrał związek artysty z instytucją. Tate Modern po raz pierwszy zakupiła bowiem prace Giacomettiego już w 1949 roku, a więc zanim twórca stał się ulubieńcem francuskich muzeów. Należy także przypomnieć, iż londyńska placówka po raz ostatni zorganizowała tak obszerną ekspozycję poświęconą działalności rzeźbiarza w 1965 roku, a więc rok przed jego śmiercią. Morris określa majową wystawę mianem hołdu oddanego przez Tate Modern temu wielkiemu artyście.

Ekspozycja zakończy się 10 września 2017 roku.

fot. (góra) Alberto Giacometti, Kot, 1951, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.