szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nieznane dzieło Anny Rajeckiej wylicytowane na aukcji w Paryżu

06.02.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Na niedawnej aukcji w paryskim Hotel Drouot pojawił się nieznany dotąd pastel autorstwa XVIII-wiecznej polskiej malarki Anny Rajeckiej. Dzieło przedstawiające wizerunek francuskiego architekta związanego z mecenatem Stanisława Augusta, wylicytowane zostało za nieco ponad 20 tysięcy euro.

Anna Rajecka, Portret kobiety w białej sukni, 1789

Anna Rajecka była polską rysowniczką i malarką portretów oraz scen rodzajowych, która od około 1783 roku, jako stypendystka króla Stanisława Augusta, wyjechała do Paryża, gdzie osiadła na stałe. Pobierała nauki u Ludwika Marteau oraz Marcello Bacciarelliego. W 1788 roku wyszła za mąż za artystę i krytyka sztuki Pierre-Marie Gault de Saint Germain. Związana była z kręgiem artystycznym Jacques-Louisa Davida, któremu to w latach 1789-1791 pomagała wykonywać portrety osobistości francuskich na zamówienie Stanisława Augusta. W 1791 roku jako pierwszy polski artysta, Rajecka wystawiła w Salonie.

Pastel autorstwa Anny Rajeckiej, który ostatnio wylicytowany został na aukcji w paryskim Hotel Drouot obrazuje Victora Louisa, francuskiego architekta, związanego z przebudową Zamku Królewskiego w Warszawie, podjętą przez Stanisława Augusta. Polecony królowi przez Marie Thérèse Geoffrin, przebywał w Warszawie od lipca do połowy września 1965 roku, gdzie wykonał liczne szkice i plany architektoniczne budynku oraz jego wnętrza. Dziś projekty Louisa uznawane są za jedno z największych osiągnięć artystycznych mecenatu Stanisława Augusta.

Nabyty za ponad 20 tysięcy euro obraz Rajeckiej stanowi ważną część artystycznej spuścizny polskiej artystki. Większość znanych nam z przekazów prac jej autorstwa uważa się bowiem za zaginione. W polskich zbiorach publicznych posiadamy aktualnie niewiele pasteli Rajeckiej, z czego dwa znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, jeden w Muzeum w Wilanowie oraz jeden w Zamku Królewskim w Warszawie. Nie wiadomo jednak kto został nabywcą portretu Victora Louisa.

fot. (góra) Anna Rajecka, Śpiąca dziewczyna (fragment)

Źródło: http://artsherlockmagazyn.pl/

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.