szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Zaginiony pejzaż René Guiette’a odkryty pod przedstawieniem art brut

09.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Manuela de Kerchove d’Ousselghem, córka belgijskiego malarza, René Guiette’a (1893-1976), odkryła zaginiony obraz ojca, pochodzący z okresu jego fascynacji estetyką kubizmu. Powstały w latach 40. XX wieku pejzaż zamalowany został przedstawieniem portretowym, utrzymanym w stylu art brut.

René Guiette, Composition, źródło: Christie’s

Zaginiony kubistyczny obraz René Guiette’a został odnaleziony pod pracą z gatunku art brut tego samego artysty. Odkrycie to zostało poczynione, kiedy Manuela de Kerchove d’Ousselghem, córka belgijskiego malarza i krytyka sztuki, na zagiętych krawędziach płótna pt. „Paysage” z 1953 roku zauważyła plamy niebieskiej i jasnożółtej farby, nieprzystające do brązowych, czerwonych i czarnych odcieni obrazu. Wtedy to właśnie kobieta oddała dzieło do zbadania przez szwajcarską firmę SGS Art Services.

Analizy przeprowadzone przez firmę przy użyciu rozmaitych technik, w tym reflektografii w podczerwieni oraz mikrofluorescencji rentgenowskiej, ujawniły obecność pod spodem innej kompozycji, którą de Kerchove d’Ousselghem znała z fotografii i której poszukiwała. Ukryty obraz, stanowiący raczej pejzaż niż przedstawienie portretowe, jak w przypadku „Paysage”, datowany jest na około 1941 rok, kiedy to Guiette zainteresowany był kubizmem. Ponad dekadę później, a więc w czasie, gdy powstała kompozycja „Paysage”, malarz powrócił do estetyki art brut. Artysta był znany z wielokrotnego wykorzystywania płócien, zwłaszcza wtedy, gdy jego styl ulegał diametralnym zmianom, lub, gdy musiał zmagać się z ograniczonym dostępem do materiałów malarskich, jak podczas II wojny światowej.

René Guiette, Composition, źródło: Christie’s

Z punktu widzenia historii sztuki, dość powszechnie niegdyś stosowana przez artystów praktyka pokrywania swoich obrazów innymi kompozycjami, stanowi dla współczesnych niesamowitą stratę. Z drugiej strony jednak, jak mówi rzecznik prasowy firmy SGS Art Services odpowiedzialnej za dokonanie odkrycia, dzięki temu kłopotliwemu zabiegowi, dziś możemy zagłębiać nieznane nam obszary sztuki. Na potwierdzenie swojej tezy przywołał on sytuację, gdy na jednym z płócien odkryto przedstawienie namalowane kilkadziesiąt lat wcześniej.

Manuela de Kerchove d’Ousselghem, która jest właścicielką dzieła, pragnie, aby pierwszoplanowe przedstawienie wciąż pozostawało widoczne. Dlatego też nie zdecydowała się ona na przywrócenie pierwotnie naniesionego przez ojca na płótno krajobrazu. Jednocześnie deklaruje, że będzie poszukiwać prac Guiette’a z okresu kubistycznego, również pod znanymi dziś powszechnie przedstawieniami.

fot. (góra): René Guiette, La lecture, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów