szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Monumentalna rzeźba Pawła Althamera stanęła w Bangladeszu

18.04.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Paweł Althamer, polski rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo, właśnie ukończył swoją pracę realizowaną dla Parku Rzeźby w Srihotto, miasta stanowiącego duchowe i kulturalne centrum Bangladeszu. Jest to olbrzymia figura leżącej kobiety, zbudowana z jasnych włókien przeplatanych na bambusowej ramie.

Przy realizacji, oprócz samego artysty, pracował zespół wolontariuszy, obejmujący grupę sąsiadów Althamera z Polski, a także około 100 miejscowych ochotników, w tym dzieci oraz pacjentów pobliskiego centrum odwykowego dla uzależnionych od narkotyków. Tkaniny, stanowiące ubiór leżącej postaci, wykonane zostały przez grupę lokalnych kobiet.

Paweł Althamer, Daniel, 2011, źródło: materiały prasowe

Figura leżącej kobiety, ubrana w szale o jasnych kolorach, nazwana została przez artystę Rokeya. Imię to zaczerpnięte zostało od postaci Begum Rokeya Sakhawat Hossain (1880 – 1932), bengalskiej pisarki i aktywistki społecznej, walczącej o prawa i edukację kobiet w Bangladeszu.

Centrum Sztuki Samdani oraz Park Rzeźby w Srihotto położony jest w herbacianym rejonie Bangladeszu. Sam park stanowi teren o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Pomysłodawcy twierdzą, iż ta przestrzeń sztuki ma służyć nie tylko zwiedzającym turystom, ale przede wszystkim lokalnym mieszkańcom, którzy w ten sposób zostają skonfrontowani z czymś, co odbiega od ich zwykłego życia, a jednocześnie inspiruje.

Paweł Althamer, Bärbel, źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Diana Campbell Betancourt, dyrektorka artystyczna Fundacji Sztuki Samdani, mówi, iż założeniem Centrum Sztuki Samdani oraz Parku Rzeźby w Srihotto jest dotarcie przede wszystkim do miejscowej społeczności, a więc ludzi, którzy nigdy wcześnie nie mieli okazji być w muzeum oraz nie angażowali się w sztukę jako narzędzie edukacyjne.

Althamer wspomina, że miejscowy Imam ciekawy był, co pracująca nad rzeźbą grupa ma zamiar zaprezentować pobliskim mieszkańcom, zastanawiając się jednocześnie, czy ich celem jest budowa świątyni. Artysta wytłumaczył mu jednak, że głównym zamysłem jest stworzenie miejsca integracji dla lokalnego społeczeństwa, miejsca kultury i sztuki.

Park Rzeźby w Srihotto zostanie otwarty dla publiczności w 2018 roku. Oprócz Althamera, własne projekty zaprezentują tam tacy artyści, jak Asim Waqif, Ayesha Sultana, Rana Begum czy Mithu Sen.

fot. (góra) Paweł Althamer, Park Rzeźby w Srihotto, źródło Samdani Art Foundation

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.