szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Kolekcja sztuki Jerome’a i Ellen Sternów na aukcjach Sotheby’s

21.09.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

W przeciągu najbliższych 6 miesięcy, wystawiona na sprzedaż zostanie obszerna kolekcja sztuki Jerome’a i Ellen Sternów. Składa się ona z ponad 250 pozycji i zostanie podzielona na około 10 nadchodzących aukcji. Zezwolenie na sprzedaż dzieł uzyskał dom aukcyjny Sotheby’s.

David Smith, Voltri Bolton X, źródło: Sotheby’s

Zbiory nieżyjącego już Sterna i jego żony warte są minimum 20 mln dolarów. Ich kluczowym punktem jest praca „Voltri-Bolton X” Davida Smitha – rzeźba warta ok. 6-8 mln. dolarów. Wcześniej zdobiła ona ogród Royal Academy w Londynie podczas Abstract Expressionism Show, aktualnie znajduje się w Chatsworth House w Derbyshire w Wielkiej Brytanii, gdzie uświetnia wystawę Sotheby’s Beyond Limits.

Jerome sukcesywnie i przez lata nabywał prace tylko artystów sobie współczesnych. Część z nich zaliczała się do grona przyjaciół filantropa, jak np. Marlene Dumas. Jej dzieło pt. „Magdalena” (3-4 mln. dol.) zostanie włączone do zbliżającej się listopadowej aukcji Sotheby’s. Będą w niej również brały udział realizacje: Davida Hammonsa „Untitled: a double-sided work” (350-450 tys. dolarów), Wangechiego Mutu „A Dragon Kiss Always Ends in Ashes” (150-200 tys. dolarów) i Pabla Picassa „Le baiser” (2-3 mln. dolarów).

Sternowie przez całe życie wspierali sztukę na wielu płaszczyznach. Przez lata dotowali m.in. Izraelskie Muzeum w Jerozolimie czy Studio Museum na Harlemie. Swego czasu podarowali wielomilionową sumę na rzecz toalet publicznych w New Museum w Nowym Jorku. Dziś łazienki te nazywa się „Jerome L. and Ellen Stern Restrooms”. Dowodzi to jedynie tego, że ich filantropia nie miała służyć wyłącznie budowaniu dobrej opinii. W 1999 roku Jerome sfinansował budowę galerii o powierzchni 7,5 tys. metrów kwadratowych, tuż obok ich domu w Westhampton. Chciał bowiem udostępniać swoją kolekcję znawcom sztuki i lokalnej społeczności.

I. S. 

fot. (góra) Jerome i Ellen Sternowie,  źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.