szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Gerhard Richter i inni artyści wizualni na liście najbogatszych Niemców

19.10.2017

Aktualności, Ciekawostki

W ostatnim czasie ogłoszono listę najbogatszych Niemców. Nie jest zaskoczeniem, że znaleźli się na niej najbardziej znaczący kolekcjonerzy sztuki w kraju. Jednakże swoistą nowością jest to, że w rozszerzonym do 1001 nazwisk rankingu, aż 3 z wymienionych należą do artystów wizualnych. 

Anselm Kiefer, Malen = Verbrennen, 1973, źródło: Christie’s

Standardem jest, że począwszy od 2011 roku na liście najbogatszych Niemców rokrocznie znajduje się abstrakcyjny malarz, Gerhard Richter. W tym roku majątkiem o szacunkowej wartości 700 milionów euro zagwarantował on sobie miejsce wśród 220 najzamożniejszych rodaków.

Po raz pierwszy w rankingu pojawili się natomiast Anselm Kiefer i Neo Rauch, dzieląc ze sobą 935 pozycję. Ich majątek szacowany na 100 milionów euro okazał się wystarczający, aby twórcy mogli znaleźć się na liście rozpoczynającej się od 90 milionów euro.

Neo Rauch, Platz (Square), 2000, źródło: Christie’s

Najbogatsza kobieta Niemiec, Susanne Klatten, która znajdowała się na samym szczycie zeszłorocznej listy, a ostatnio otworzyła prywatne muzeum w Bawarii mieszczące jej kolekcję dzieł sztuki, obecnie zajmuje drugie miejsce rankingu.

Słynny kolekcjoner Reinhold Würth znajduje się na 10 miejscu zestawienia najbogatszych Niemców, tuż przed depczącym mu po piętach Hasso Plattnerem, który na początku bieżącego roku  otworzył prywatne muzeum w Poczdamie, zaś pod koniec 2016 roku – Instytut Wildensteina Plattnera.

Wielu spośród obecnych na liście kolekcjonerów sztuki posiada swoje prywatne muzea lub udostępnione do wglądu publiczności kolekcje. Jedną z takich osób jest Frieder Burda (pozycja 146), założyciel Burda Museum w Baden-Baden oraz salonu wystawowego w Berlinie. Podobną działalność prowadzą także: stojący za berlińskim ME Collectors Room Thomas Olbricht (pozycja 171); Friedrich Christian Flick (pozycja 295), którego zbiory zasilają ekspozycję berlińskiego Hamburger Banhof Museum; założycielka prywatnej instytucji wystawienniczej w Monachium w 1992 roku, Ingvild Goetz (pozycja 295); Jochen Zeitz (pozycja 809), który ostatnio zainaugurował otwarcie Zeitz Museum of Contemporary African Art w Kapsztadzie.

K. Z. 

fot. (góra) Gerhard Richter, Split (Rubble) (fragment), 1989, Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.