szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Lubaina Himid laureatką tegorocznej Nagrody Turnera

12.12.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Tegoroczną zwyciężczynią przyznawanej brytyjskim twórcom wizualnym Nagrody Turnera, została Lubaina Himid, która odnosi się w swoich dziełach do historii kolonializmu, niewolnictwa oraz rasizmu. Jest ona najstarszą do tej pory laureatką tego prestiżowego wyróżnienia. 

Lubaina Himid, źródło: Tate

63-letnia, urodzona w Zanzibarze multidyscyplinarna artystka, dorastała w Londynie. Tam też studiowała w Royal Academy of Arts. Tworzy obrazy, grafiki, rysunki i instalacje traktujące o kulturowym wkładzie czarnoskórych w czasach kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii, a z drugiej strony zupełnym niedocenianiu ich roli w tej kwestii. Autorka bada również udział czarnoskórych w procesie kształtowania dzisiejszego społeczeństwa. Himid jest także wykładowczynią sztuki współczesnej na University of Central Lancashire. Ostatnie najważniejsze prezentacje indywidualne artystki miały miejsce w Spike Island w Bristolu oraz w Modern Art Oxford. Wystawiała również w Studio Museum w Nowym Jorku, a także reprezentowała Wielką Brytanię podczas 5. Biennale w Hawanie. Obecnie Himid żyje i pracuje w Preston.

Oprócz prestiżowego wyróżnienia artystka otrzymała 25 tysięcy funtów. Pozostali nominowani twórcy – Hurvin Anderson, Andrea Büttner oraz Rosalind Nashashibi – zostali nagrodzeni kwotą 5 tysięcy funtów.

Od 1991 roku Nagroda Turnera była przyznawana artystom do 50 roku życia. W ten sposób chciano zapobiec temu, aby funkcjonowała ona jako wyróżnienie za całokształt działalności twórczej. W tym roku natomiast zniesiono limity wieku, dzięki czemu Lubaina Himid miała szansę otrzymać tę prestiżową nagrodę, stając się jednocześnie jej najstarszą laureatką.

Od początku swojej działalności twórczej Lubaina Himid za pośrednictwem rozmaitych mediów nieustannie bada trudne i bolesne kwestie tożsamości czarnoskórych. Jak sama twierdzi, jest całkowicie zaangażowana w ukazywanie tego, w jaki sposób czarnoskórzy wpłynęli na ukształtowanie brytyjskiej kultury, zarówno poprzez wprowadzanie w jej obszar elementów własnego dziedzictwa w czasach niewolnictwa, jak i dziś poprzez naturalną obecność we współczesnym społeczeństwie.

Do 7 stycznia 2018 roku prace Himid oraz trójki pozostałych laureatów można oglądać w Ferens Art Gallery w Hull. Prezentowane na wystawie dzieła zwyciężczyni pochodzą zarówno z początków twórczej działalności artystki, jak i z jej ostatnich lat. Można zobaczyć tu między innymi drewniane figurki, malarstwo na ceramice czy na gazetach. Główny punkt wystawy stanowi jednak realizacja z 1987 roku pt. „Modne małżeństwo” powstała z inspiracji XVIII-wiecznym cyklem Williama Hogartha o tej samej nazwie. Praca obfituje również w odniesienia do ówczesnej sztuki i polityki.

K. Z. 

fot. (góra) Lubaina Himid, Naming the Money, 2004, źródło: Tate

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.