szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Czy „Mona Lisa” ruszy w trasę pomimo sprzeciwu Luwru?

03.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Wbrew nadziejom pasjonatów sztuki z całego świata, Luwr zdecydował, że „Mona Lisa” nie pojedzie w trasę. Dyrektor muzeum odmówił ministrowi kultury, Françoise’owi Nyssenowi, włączenia najsłynniejszego na świecie obrazu do objazdowej wystawy francuskich arcydzieł.

O swoim pomyśle włączenia „Mona Lisy” do objazdowego pokazu francuskich arcydzieł Nyssen mówił już w styczniu bieżącego roku. W marcu dyrektor Luwru, Jean-Luc Martinez, poinformował jednak ministra kultury, iż transport ponad 500-letniego obrazu mógłby spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. Jak bowiem podaje Martinez, dzieło jest tak delikatne, że nie można go przenieść nawet na inne piętro Luwru. Wobec tego, dyrektor muzeum, odmówił włączenia „Mona Lisy” do planowanej na 2019 rok objazdowej wystawy francuskich arcydzieł.

Najbardziej chroniony obraz na świecie

Od 2005 roku „Mona Lisa” przetrzymywana jest w ściśle kontrolowanym środowisku– obraz wisi na betonowej ścianie wewnątrz skrzynki z regulowaną temperaturą i za kuloodporną szybą. Odtworzenie tych warunków podczas transportu dzieła byłoby niemożliwe.

Wykonana w 2006 roku techniczna analiza realizacji ujawniła pęknięcia w obrębie drewnianego panelu w okolicach włosów sportretowanej kobiety. Jakakolwiek zmiana temperatury mogłaby pogorszyć stan obrazu, powodując utratę farby w obrębie twarzy „Mona Lisy”. Dzieło raz do roku opuszcza swoją skrzynkę i badane jest przez konserwatorów. Jak podaje Martinez, można zauważyć, że wspomniane pęknięcie każdego roku nieznacznie się powiększa. Podkreśla on więc, że podróż obrazu w ogóle nie wchodzi w grę.

Mona Lisa poza Luwrem

Poproszone o odpowiedź w kwestii odmowy wypożyczenia dzieła ministerstwo kultury utrzymuje, że włączenie „Mona Lisy” do objazdowej wystawy „wciąż jest brane pod uwagę”.

Arcydzieło Leonarda nie opuszczało paryskiego Luwru od 44 lat. Po raz ostatni pokazano je poza stolicą Francji w 1974 roku- odwiedziło ono wówczas Moskwę i Tokio. Wcześniej, w 1963 roku, „Mona Lisa” podróżowała do Waszyngtonu i Nowego Jorku.

K. Z. 

fot. (góra) Leonardo da Vinci, Mona Lisa (fragment), 1503-1506

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.