szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Po 20 latach odnaleziono skradziony obraz Picassa

27.03.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dzięki zaangażowaniu holenderskiego detektywa zwanego „Indiana Jonesem świata sztuki” udało się odnaleźć skradziony obraz autorstwa Pabla Picassa wyceniany obecnie na 25 milionów euro.

Do kradzieży doszło na Francuskiej Riwierze w 1999 roku na jednym z jachtów saudyjskiego szejka. Arthur Brand potwierdził dzisiaj, że odnalazł arcydzieło Picassa „Portret Dory Maar” – znane również jako „Buste de Femme (Dora Maar)” z 1938 roku. Dora Maar była kochanką i muzą Pabla Picassa przez siedem lat. Obraz wisiał w jego domu aż do śmierci w 1973 roku. Brand, znany detektyw, trafił na nagłówki gazet w ubiegłym roku po wytropieniu bizantyjskiej mozaiki Świętego Marka, która została skradziona z kościoła na Cyprze w 1970 roku.

Obraz Picassa – jak powiedział Brand – od lat był wykorzystywany jako zabezpieczenie, pojawiając się w handlu narkotykami oraz w transakcji zbrojeniowej. Wszyscy zakładali, że został zniszczonytak dzieje się w przypadku 90% skradzionej sztuki, ponieważ nie można jej sprzedać.

Poszukiwanie przez Arthura Branda skradzionego portretu rozpoczęło się w 2015 r, po tym, jak usłyszał, że „Picasso skradziony ze statku” krąży wśród kryminalistów w Holandii. Po kilku latach poszukiwań Brand odkrył, że obrazem jest Portret Dory Maar. Kiedy udało mu się ustalić jakie dokładnie dzieło jest poszukiwane, detektyw rozesłał informację do potencjalnych nabywców. I dzięki temu skontaktowało się z nim dwóch przedstawicieli holenderskiego biznesmena, który zakupił obraz nie wiedząc, że pochodzi on z nielegalnego źródła.

Policja we Francji i Holandii ogłosiła, że ​​nie będzie ścigać ostatniego właściciela obrazu. Obecnie dzieło Picassa jest w posiadaniu firmy ubezpieczeniowej, która zdecyduje co dalej z nim robić.

fot. góra: via Twitter @brand_arthur

DL

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.