szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Van Dycka odryty dzięki dyskusji internautów na forum

10.10.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Internetowa debata na temat obrazu infantki Izabeli Klary Eugenii doprowadziła do odkrycia prawdziwego autora dzieła. Wcześniej przez lata sądzono, że pochodzi ono z warsztatu Antoona Van Dycka. Dzięki interwencji internautów odkryto, że stworzono je ręką samego mistrza.

Ten XVII-wieczny portret znajduje się w kolekcji Liverpool’s Walker Art Gallery już od 1954 roku, kiedy to został podarowany galerii przez Royal Insurance Company. Potwierdzone niedawno odkrycie jest pierwszym tak dużym sukcesem platformy Art Detective, założonej przez Art UK, charytatywną organizację mającą na celu popularyzację sztuki. Jest ona odpowiedzialna m.in. za stworzenie bazy dokumentującej każde (!) dzieło we wszystkich publicznych kolekcjach w Wielkiej Brytanii.

Po raz pierwszy autorstwo obrazu w wątpliwość podali pracownicy Fergus Hall, studia zajmującego się kupnem i sprzedażą XVII-wiecznej sztuki dawnej. To skłoniło entuzjastów i specjalistów do dyskusji na forum o jakości dzieła. Zwrócono uwagę na detale dłoni i głowy modelki oraz delikatne kładzenie farby przez twórcę. Debata rozgorzała na tyle, że skłoniła dr Susan J. Barnes, twórczynię catalogue raisonné Van Dycka do udania się do galerii osobiście. Ekspertka ostatecznie potwierdziła, że dzieło namalował sam mistrz.

“To odkrycie jednoznacznie wskazuje na to, jak ważne jest używanie nowoczesnych technologii w celu poszerzania i popularyzacji wiedzy” – powiedział Adrew Ellis, dyrektor Art UK.

„Portret Infantki Izabeli Klary Eugenii” Antoon van Dyck, ok. 1628-1633, źr. Kunsthistorisches Museum Wien

il. góra: „Portret Infantki Izabeli Klary Eugenii” Antoon van Dyck, ok. 1628-1633, fragment, źr. Kunsthistorisches Museum Wien

M.N.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017