szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nie żyje prof. Andrzej Strumiłło. Wybitny artysta miał 92 lata

09.04.2020

Aktualności, Polska: wydarzenia

O śmierci artysty poinformowały dziś rano władze Suwałk, których Strumiłło był honorowym obywatelem. Andrzej Strumiłło, pozostawił po sobie ogromny dorobek, m.in. obrazów, fotografii, ilustracji książkowych, a także przedmiotów przywiezionych z licznych podróży na Daleki Wschód.

Prof. Andrzej Strumiłło był uznanym polskim malarzem, fotografem, rzeźbiarzem, grafikiem, ale również scenografem i poetą. Urodził się w Wilnie w 1927 roku, ale przez większość swojego życia związany był z Suwalszczyzną. Dzięki jego zaangażowaniu w regionie powstało wiele inicjatyw związanych ze sferą kulturalną. Artysta aktywnie uczestniczył też w życiu miasta Suwałki.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz pożegnał dziś artystę słowami: „Odszedł wybitny człowiek, będzie mi go brakowało”.

W ramach uznania swoich wieloletnich zasług, Strumiłło został uhonorowany w 2001 roku tytułem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”, natomiast rok później artystę okrzyknięto Honorowym Obywatelem Miasta Suwałk.

Artysta wielu profesji

Andrzej Strumiłło ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 zdecydował się na powrót do kraju, by osiąść z dala od zgiełku w Maćkowej Rudzie w pobliżu Czarnej Hańczy na Suwalszczyźnie i oddać się tworzeniu. Artysta w późniejszym okresie działalności był członkiem Związku Polskich Artystów  Fotografików, a w 2005 r. prof. został laureatem złotego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – odznaczenia ministra kultury.

W grudniu 2008 oficjalnie otwarto galerię Andrzeja Strumiłły, której budowę sfinansowały urząd miasta i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie w pięciu salach wystawienniczych zgromadzono prace artysty z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii i rysunku, ale także część kolekcji azjatyckiej.

asz

il. góra: Prof. Andrzej Strumiłło, źródło: Wikimedia Commons

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.