szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Art advisor, czyli doradca sztuki

30.03.2021

Kolekcjonowanie od podstaw

W Polsce zawód doradcy sztuki nie jest jeszcze wystarczająco spopularyzowany. Nie oznacza to jednak, że nie ma u nas zapotrzebowania na tego typu usługi. Są. Art advisor to profesja idealna dla pasjonatów i osób o silnej pozycji na rynku sztuki. Doradca wspiera kolekcjonerów i pomaga im dokonać możliwie najlepszych wyborów. Art advisor uruchamia własne kontakty, by umożliwić zainteresowanym zakup konkretnego obrazu, udział w elitarnej aukcji oraz dotarcie do cenionych artystów. Kim tak naprawdę jest art advisor w branży? Jakie umiejętności musi posiadać? Czym różni się od artystycznego konsultanta? O tym poniżej.

Art advisor – opiekun klienta

Art advisor, czyli doradca sztuki

Art advisor, czyli doradca sztuki

Doradca sztuki zapewnia swojemu klientowi profesjonalne wsparcie w doborze obrazów i tworzeniu własnej kolekcji. Co to oznacza w praktyce? Art advisor jest niezależnym ekspertem w branży i reprezentuje przede wszystkim interesy swojej klienteli. Doradca pozostaje w relacjach z galeriami i artystami, ale za swój priorytet uznaje specjalistyczne oraz bezstronne doradztwo osobom spoza tego środowiska. Art advisor nierzadko pełni rolę przewodnika kierującego potencjalnym nabywcą dzieła w sposób, który przyniesie możliwie najwyższą korzyść w chwili obecnej oraz w przyszłości. Doradca proponuje odpowiednie obrazy, dopasowuje je do potrzeb i preferencji nabywcy, negocjuje w jego imieniu oraz inspiruje do odważnych wyborów. Art advisor zna doskonale rynek sztuki. Regularnie monitoruje sytuację na targach oraz na aukcjach sztuki współczesnej. Wyszukuje perły. Sprawnie porusza się po galeryjnych kolekcjach. Wie, w jakie dzieła warto inwestować. Tajniki swojej profesji zdradza w zamian za określoną kwotę pieniędzy lub za prowizję od ceny wybranego z jego wsparciem, obrazu. Istotne jest przestrzeganie zawodowego kodeksu etycznego stawiającego najwyżej dobro oraz satysfakcję klienta.

Art advisor – kwalifikacje zawodowe

Art advisor, czyli doradca sztukiArt advisor zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie sztuk pięknych. Musi posiadać wyczucie estetyki oraz umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe. Art advisor pomaga pozyskać upragnione obrazy z wykorzystaniem swoich zawodowych kontaktów oraz kwalifikacji. Doradca sztuki powinien zatem posiadać historyczno-artystyczne wykształcenie oraz wiedzę wynikającą z regularnego śledzenia trendów w branży. Art advisor weryfikuje autentyczność dzieła oraz dokonuje oceny jego ekonomicznej wartości. Karierę w tym zawodzie powinna poprzedzać praca w galeriach oraz muzeach. Doradca zarządza dziełami. Waloryzuje je. Podejmuje decyzje związane z transportem, konserwacją oraz ubezpieczeniem obrazu. Art advisor jest specjalistą z umiejętnościami handlowca, zmysłem konesera oraz wiedzą kustosza.

Art advisor – możliwości zawodowe

Art advisor, czyli doradca sztukiDoradca sztuki może pracować z klientem indywidualnym oraz klientem korporacyjnym. Wśród tych drugich znajdują się kancelarie prawne i duże banki inwestycyjne. Art advisor działa bardzo często na własny rachunek – promuje swoje usługi z wykorzystaniem wiedzy oraz własnej sieci kontaktów. Sprawdzona poczta pantoflowa może pomóc, ale nie wystarczy. Warto szukać klientów poprzez działalność szkoleniową. Doradca może oprowadzać zainteresowanych po galeryjnych kolekcjach, prowadzić zaawansowane zajęcia oraz wykłady na uczelniach. Udział w wydarzeniach branżowych pozwoli umocnić pozycję. Art advisor powinien uwzględniać w grafiku ważne na rynku sztuki, wydarzenia i aukcje oraz otwarcia nowych galerii. Budowanie relacji branżowych i biznesowych jest w przypadku tej profesji koniecznością. Doradcami bardzo często zostają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pracy dla domów aukcyjnych i instytucji o charakterze publicznym oraz prywatnym. Profesja zdaje się zwieńczeniem kariery na etacie. Pozwala wykorzystać wszystkie zdobyte w ten sposób umiejętności oraz kontakty i tworzy ścieżkę dla dalszego rozwoju. Niewątpliwie jest to zawód dla miłośników sztuki – prestiżowy i jednocześnie przyszłościowy.

Art advisor i art konsultant – co różni te zawody?

Art advisor oraz art konsultant zajmują się profesjonalnym doradztwem. Oba zawody różni grupa docelowa oferowanych porad. Doradca dedykuje swoje usługi klientom budującym kolekcje. Art konsultant pracuje dla konkretnych instytucji, a także projektantów, dekoratorów i architektów. Nierzadko współpracuje z galeriami oraz muzeami. Swoją ofertę kieruje do firm zajmujących się projektowaniem wnętrz rezydencji, apartamentów, luksusowych hoteli, statków i jachtów. Proponuje obrazy dostosowane do gustu i upodobań. Zachęca także do sięgania po dzieła jeszcze nieodkrytych, ale utalentowanych artystów. Art advisor kieruje się przede wszystkim korzyściami finansowymi oraz inwestycyjnymi klienta. Art konsultant stawia na jakość estetyczną. Pomaga dobrać obrazy i wieloelementowe kolekcje do aranżowanych pomieszczeń, a także całych domów i budynków o komercyjnym oraz publicznym przeznaczeniu. Art konsultant realizuje zamówienia na określone dzieła u konkretnych twórców. Wyszukuje obrazy idealnie dopasowane do wybranych projektów. Zleca malarzom wykonanie docelowych prac. Sprowadza obrazy na potrzeby rynku nieruchomości oraz sektora prywatnego i publicznego. Zajmuje się również profesjonalną instalacją dzieł.

Art advisor i art konsultant to zawody związane z rynkiem sztuki. Obie profesje zapewniają duże możliwości w kwestiach realizacji artystycznych pasji i rozwoju zawodowego. Zawód doradcy sztuki wymaga wysokich kompetencji doradczych i sprzedażowych. Z kolei konsultant powinien sprawnie poruszać się w środowisku B2B. Wynika to z charakteru pracy polegającej głównie na dostarczaniu wybranym firmom konkretnych obrazów i świadczeniu określonych usług.

Art advisor, czyli doradca sztukiArt advisor sprawia wrażenie profesji elitarnej i raczej niespotykanej na naszym rodzimym rynku. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie ten zawód zapewnia. Za granicą odbywają się kursy umożliwiające zdobycie wiedzy na temat wyceniania dzieł, przedsiębiorczości, biznesowego funkcjonowania całej branży artystycznej. Tego typu edukację w systemie zdalnym posiada w swojej ofercie Instytut Sztuki Sotheby’s. Art advisor to zawód wymagający ciągłego poszerzania horyzontów. Może budzić skojarzenia z karierą pełną wyzwań i artystycznych doświadczeń. Trudno nie odnieść wrażenia, że to także zawód otwierający wiele dróg na arenie międzynarodowej. Czy doradca sztuki jest w Polsce potrzebny? Z całą pewnością coraz mocniej ewoluujący rynek otworzy się z czasem w pełni na fachowców z dziedziny inwestowania. Wiedza w tym zakresie pozwoli polskim kolekcjonerom wybierać najlepsze obrazy, a tym samym sprawiedliwie gloryfikować talenty najzdolniejszych artystów.

Art advisor to zawód dla osób pragnących funkcjonować zawodowo w otoczeniu sztuki dawnej oraz współczesnej. Kolekcjonowanie obrazów nie ogranicza się do konkretnych epok. Istotne staje się zatem nieustanne poszerzanie wiedzy z historii malarstwa i rzeźby oraz codzienne odkrywanie tajników profesji handlowca i negocjatora. Taki styl pracy powinien dopełniać określony, bliski sztuce, styl życia.

Angelika Szubert

Rynek i Sztuka - logotyp

Potrzebujesz konkretnej porady na temat swojej kolekcji dzieł sztuki lub pomocy w rozpoczynaniu od nowa?

Skorzystaj z naszych usług doradztwa. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami pod adresem redakcja[at]rynekisztuka.pl.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Anna Niemczycka-Gottfried

14.03.2019 / Magazyn, Wywiady

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.